"Przysłona" i "Mokra biel Bambino". O czym piszą polskie autorki?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 12:30
W audycji wraz z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą omawialiśmy książki dwóch polskich autorek: "Przysłonę" Jadwigi Maliny i "Mokrą biel Bambino" Aleksandry Igras.
Iwona Rusek i Piotr Kofta omawiają Przysłonę Jadwigi Maliny i Mokrą biel Bambino Aleksandry Igras.
Iwona Rusek i Piotr Kofta omawiają "Przysłonę" Jadwigi Maliny i "Mokrą biel Bambino" Aleksandry Igras. Foto: Mat. pras.

"Przysłona" Jadwigi Maliny to opowieść o kobietach, którym wielka historia odbiera wszystko. Jak czytamy w opisie wydawcy: jeszcze nie dzieje się nic złego. Trwa zima. Emilia chce jak najszybciej wyjechać. Wrócić do Francji, gdzie pracuje, jako opiekunka osób starszych. Jak sama mówi, lepsze to, niż robota przy taśmie. Byle dalej od domu, starych mebli, świętych obrazów, zrzędzenia babki. Dwa miesiące czekała na telefon, i wreszcie jest. Nowe mieszkanie. Nowi ludzie. Nowa podopieczna. Wydaje się, że ma fart, a może nawet szczęście, jednak wkrótce wszystko się zmienia. Podczas Wielkanocy, za sprawą pewnego zdjęcia, wydarza się coś dziwnego. Odtąd nic nie będzie już takie samo. Ani dom. Ani babka. Ani staruszka, którą się opiekuje.


Posłuchaj
29:00 Dwójka czytelnia 28.09.2024.mp3 "Przysłona" i "Mokra biel Bambino" (Czytelnia/Dwójka) 

Kto jest kim? Kto mówi prawdę? Kto udaje kogoś innego? Tylko Emilia może rozwikłać tę zagadkę. Pytanie tylko, czy zdoła? Czy potrafi wyobrazić sobie mroźną noc? Dziewczynkę, która nagle znika. A może nie musi sobie niczego wyobrażać? Może prawda jest zupełnie inna.

"Mokra biel Bambino" Aleksandry Igras to osiem historii o potknięciach, tych błahych lub niewybaczalnych, które zmieniają bieg życia. O decyzjach, często nie do końca uświadomionych. Niespełnione miłości, rozterki egzystencjalne, trudne wejście w dorosłość, a przede wszystkim poczucie niedosytu lub straty są przyczynkiem snucia opowieści. Bohaterów opowiadań pomija wielka historia i spektakularne wydarzenia, ale ich codzienność staje się niepokojąca, trudna do udźwignięcia, a zakończenia historii mogą zaskoczyć albo skłonić do namysłu.

Powyższe opisy pochodzą od wydawcy

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 28.09.2024

Godz. emisji: 12.00

am/pg

Czytaj także

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 05:45
Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi ocalają skarby starożytności. Szkoła Tłumaczy w Toledo

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 05:50
W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
rozwiń zwiń