"Teatr, który godo". Lokalne dramaty w Teatrze Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:08
Teatr Śląski od lat twórczo eksploruje lokalne tematy. Spektakle takie jak "Piąta strona świata", "Pokora", "Skazany na bluesa", "Węgla nie ma", "Drach" czy "Byk" to tylko niektóre tytuły, dzięki którym na widowni zasiadali - często po raz pierwszy - widzowie na co dzień posługujący się mową śląśką.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Foto: Shutterstock

Zainteresowani historią regionu lub chcący poznać bohaterów pochodzących ze Śląska mają ku temu nietuzinkową okazję. Szczepan Twardoch, Weronika Murek czy Artur Pałyga niejednokrotnie czynili bohaterami swoich dramatów mieszkańców Śląska.  

We współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Studioteatrgaleria w Warszawie spektakle ze Śląska pojawiły się w stolicy, dlatego w audycji "O wszystkim z Kulturą" z aktorami Teatru Śląskiego Agnieszką Radzikowską, Dariuszem Chojnackim oraz reżyserem, aktorem i dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach Robertem Talarczykiem porozmawiamy o prezentacji śląskiego języka, historii i bohaterów na scenie, a także o tym, w którą stronę zmierza teatr eksplorujący śląskie tematy.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (7.10) o godz. 19.10 zaprasza Monika Pilch.

zch

Czytaj także

Biografie niezwykłe. Projekt "Życie pisane na konkurs"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 21:20
Nie byli wybitnymi artystami, pierwszoplanowymi politykami, wynalazcami czy naukowcami. Jako osoby bezrobotne, gospodynie wiejskie, emigranci czy chłopi byli jednak świadkami, uczestnikami i beneficjentami lub ofiarami procesów historyczno-społeczno-obyczajowych epoki, w której żyli. Na czym polegały konkursy pamiętnikarskie? Kto brał w nich udział? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Ignerska: nie jestem wyznawczynią tzw. stylu w ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 21:30
- Lubię kiedy każda książka ma trochę inną technikę, bo ilustracja, jeśli współpracuje z tekstem, musi mu służyć. Wtedy to tekst wyznacza rodzaj techniki i formę, jaką wybieram - mówiła w Dwójce Marta Ignerska, nagradzana ilustratorka i graficzka, współtwórczyni książek dla dzieci i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Patrz trochę szerzej". Piotr Szwed: hip-hop pozwala na praktyczny odbiór kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 22:00
- Bardzo często w historii literatury spotykamy się z twórczością, która pełniła pewną funkcję. Miała ludziom np. pomagać albo w prosty sposób coś ludziom wyjaśnić. Hip-hop pozwala na bardzo praktyczny odbiór kultury, czego nie można zawsze powiedzieć np. o współczesnej poezji - mówił w Dwójce Piotr Szwed, autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".
rozwiń zwiń