Relacja Europa- Chiny. Jaka jest wymiana wiedzy i technologii pomiędzy tymi cywilizacjami?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 22:30
Na czym polega współpraca między nowożytną cywilizacją Chin i Europy? Co wiemy o Europejczykach działających w Chinach? O tym opowiadał Albert Kozik, tegoroczny laureat Stypendium Start FNP, nagrodzony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za swoje dotychczasowe osiągnięcia badawcze.
Co wiemy o Europejczykach działających w Chinach?Jak bardzo znana jest nam postać Michała Boyma, jezuity służącego na dworze ostatniego, oficjalnego władcy dynastii Ming?
Co wiemy o Europejczykach działających w Chinach? Jak bardzo znana jest nam postać Michała Boyma, jezuity służącego na dworze ostatniego, oficjalnego władcy dynastii Ming? Foto: Shutterstock

Albert Kozik jest doktorantem na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce UW, a także pracownikiem Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW. O jego zainteresowaniach Państwem Środka będziemy rozmawiać w audycji "Skarbiec nauki polskiej".


Posłuchaj
29:33 _PR2 (mp3) 2024_10_23-22-30-45.mp3 Relacja Europa- Chiny. Jaka jest wymiana wiedzy i technologii pomiędzy tymi cywilizacjami? (Nocna strefa/Dwójka)

Europa - Chiny

Obszary badawcze Alberta Kozika koncentrują się wokół kontaktów Europy z Chinami w nowożytności, zwłaszcza od końca XVI do połowy XVIII wieku. Dotyczą także wymiany wiedzy i technologii pomiędzy oboma cywilizacjami.

W czasie naszego spotkania w Dwójce opowiemy o Europejczykach działających w Chinach - ze szczególnym uwzględnieniem Michała Boyma (1612-1659) polskiego jezuity, który przez kilka lat służył na dworze ostatniego, oficjalnego władcy dynastii Ming.

Boym jest autorem wielu prac naukowych o Chinach - w tym słynnej "Flora Sinensis", która była przedmiotem badań naszego gościa.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 23.09.2024

Godz. emisji: 22.30

zch/am

Czytaj także

Prof. Barbara Skarga - wielka humanistka i fundatorka stypendium dla młodych badaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 22:00
W tym roku przypada 15. rocznica śmierci prof. Barbary Skargi. O przejmującym życiu tej wielkiej humanistki, jej dorobku filozoficznym, a także wieloletniej współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej mówiliśmy w audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" (24.07).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń