Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 19:47
"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz członkowie zwycięskiego zespołu: Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska, Maciej Siuda i kuratorka Aleksandra Kędziorek podczas konferencji prasowej - ogłoszeniu wyników konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji 20
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz członkowie zwycięskiego zespołu: Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska, Maciej Siuda i kuratorka Aleksandra Kędziorek podczas konferencji prasowej - ogłoszeniu wyników konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji 20Foto: Szymon Pulcyn/PAP

Praca "Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" nawiązuje do tradycji traktowania architektury jako bezpiecznego schronienia przed żywiołami, katastrofami czy wojnami.


Posłuchaj
19:44 W2 2024_11_21-17-10-16.mp3 Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025 roku (Wybieram Dwójkę)

 

Budowanie poczucia bezpieczeństwa w architekturze

"Zadając pytanie o to, czy architektura ma odpowiednie narzędzia do budowania bezpiecznej rzeczywistości, praca przywołuje zarówno realne (techniczne), jak i zakorzenione w kulturze praktyki zapewniające ludziom poczucie sprawczości. Na ile skuteczne są zarówno formalne, jak i zwyczajowe metody zapewniania bezpieczeństwa? Czy elementy z pozoru irracjonalne mogą dziś wnieść nowe spojrzenie na przyszłość architektury i generować nowy repertuar rozwiązań w imię inteligentnych działań łączących wiedzę z intuicją?" - napisało jury o zwycięskim projekcie.

Lary i penaty

Tytuł zdradza zarówno zakorzenienie w uniwersalnej historii. - Lary i penaty to były bożki ze starożytnego Rzymu, które opiekowały się domostwem. Temat ten jest także bardzo osadzony w polskim kontekście - powiedziała kuratorka Aleksandra Kędziorek.

Zaznaczyła, że inspiracją do wystawy była obserwacja elementów architektury, które chronią przed zjawiskami zewnętrznymi. - Te elementy się zmieniały w czasie. Tak jak na początku architektura chroniła nas przed żywiołami, tak teraz odpowiada na różne nasze lęki, również te współczesne - zaznaczyła.


Czytaj także:


Projekt między skrajnościami 

- Jest to projekt rozpięty pomiędzy dwoma skrajnościami, czyli "krasnalem ogrodowym" a gaśnicą przeciwpożarową. Staraliśmy się połączyć dwa skrajne porządki: efemeryczny, ezoteryczny, tradycyjny z porządkiem stricte zapisanym w warunkach technicznych, których architekci używają do projektowania budynków, żeby zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom - tłumaczy architekt Maciej Siuda.

Biennale Architektury w Wenecji 2025

Wystawa ma się składać z 30 elementów. W Pawilonie Polskim w Wenecji znajdą się przedmioty z obydwu porządków. Zarówno te związane z przepisami BHP i PPOŻ, jak i związane z przesądami, zwyczajami i rytuałami, które pełnią ważną funkcję w środowisku zabudowanym. - Łączymy je, staramy się je pokazać równorzędnie - zaznacza kuratorka.


Komisarzem Polskiego Pawilonu będzie Hanna Wróblewska. Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia odbędzie się w dniach 10 maja-23 listopada 2025 roku w Wenecji. Kuratorem generalnym Biennale Architektury jest Carlo Ratti. 

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 21.11.2024

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

IAR/PAP/zch

Czytaj także

Architektura vs konflikty, tragedie i społeczne traumy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 10:00
Architektura a konflikty, tragedie i społeczne traumy. W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej (1.09) rozmawialiśmy o odbudowie. Zarówno tej sprzed kilkudziesięciu lat, jak i dzisiejszej, dotyczącej naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewitalizacja w architekturze. "To przywrócenie życia"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 15:01
- Traktuję to hasło bardzo dosłownie. Rewitalizacja to przywrócenie życia. Zakładamy więc, że jakieś życie istniało, a obecnie jego kondycja może nie jest najlepsza i należy ją przywrócić – mówił w Dwójce Maciej Miłobędzki, architekt i współtwórca pracowni JEMS Architekci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia osiedli mieszkaniowych. Modernizm odpowiedzią na brak mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 15:01
Historia osiedli mieszkaniowych związana jest z nagłym napływem ludności, która nie miała po prostu gdzie mieszkać. W XIX wieku było to związane z rewolucją przemysłową. XX wiek i problemy mieszkaniowe są już efektem wojen i ogromnych zniszczeń.
rozwiń zwiń