"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Wspólny mianownik tekstów przedwojennych i hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 17:56
Na rynku ukazała się książka "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Choć sklasyfikowano w niej utwory, które dzieli nawet kilkaset lat, to wiele z nich ma wspólny mianownik. - Warszawa pokazuje się jako miasto, które ma swój koloryt piosenkowy w postaci np. opowieści o imprezach - zdradził w Dwójce Bartek Chaciński, współautor tego dzieła.
Pomnik Warszawskiej Kapeli Podwórkowej
Pomnik Warszawskiej Kapeli PodwórkowejFoto: Shutterstock/Eva Pruchowa

Książka o warszawskich piosenkach to swoista kronika dziejów miasta, którą tworzą ballady uliczne, piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne oraz utwory punkowe i rapowe. Najstarszy tekst pochodzi z końca XVIII wieku, a najnowszy - z 2023 roku. W powstaniu tego dzieła uczestniczyli m.in. dziennikarze Polskiego Radia: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk.

Posłuchaj
17:30 PR2 2024_12_10-16-28-55.mp3 Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk o książce "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" (Wybieram Dwójkę)

Charakterystyka warszawskich piosenek

Jacek Hawryluk zdradził, że bez pomocy specjalisty jakim okazał się Jan Emil Młynarski - selekcja piosenek o Warszawie byłaby bardzo trudna. - Największym problemem było to, że kiedy pojawiła się ta propozycja, to okazało się, że dla nas jest to muzyka dawna. Na szczęście są ludzie, którzy na tym się znają i doszliśmy do wniosku, że musi uczestniczyć w tym projekcie jeszcze Jan Młynarski, który jest także praktykiem - powiedział.

- Czuć, że jest to człowiek, który bierze nuty i tekst i wie, że to jest piosenka z Powiśla, ta z Solca, a ta była śpiewana na Pradze - dodał.

Piosenki o Warszawie

Bartek Chaciński zwrócił uwagę, że niezależnie od gatunku czy czasu powstania można znaleźć podobieństwa. - Warszawa pokazuje się jako miasto, które ma swój koloryt piosenkowy w postaci np. opowieści o imprezach. To jest coś, co wróciło w Warszawie po wyrwie okresu powojennej odbudowy. Zobaczyliśmy to chociażby w tekstach hip-hopowych - zauważył.

Czytaj także:

Imponująca jest także liczba utworów o stolicy Polski. Autorzy książki nie ułożyli ich chronologicznie, choć trudno było zastosować jeden klarowny podział. - Świat piosenki o Warszawie jest tak gigantyczny, że im dłużej go przeglądaliśmy, tym bardziej rósł w naszych oczach. Nie ma jednego klucza, którym można było te piosenki poukładać - powiedział Bartek Chaciński.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Monika Zając 

Gość: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (Współtwórcy "Antologii...") 

Data emisji: 10.12.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/pg

Czytaj także

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 13:49
Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 21:16
- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń