Monument naszego wieszcza został zniszczony przez Niemców, ale po wojnie udało się go odbudować. Stało się to m.in. za sprawą tego, który chciał polskość i naszą kulturę wymazać. - Niemcy wysadzili pomnik Mickiewicza, ale go odtworzono, wykorzystując różne odlewy pomników Göringa. - Był to po prostu dobry materiał. Podoba mi się taki recykling, bo jest to też rodzaj sprawiedliwości dziejowej - ocenił Sołtys.
Posłuchaj
48:23 _PR2_2024_11_19-19-09-53_Wierność_i_przemiana.mp3 Paweł Sołtys m.in. o historii Warszawy (Wierność i przemiana/Dwójka)
Rozbita Warszawa
"Sierpień", to trzecia książka w dorobku Pawła Sołtysa. Autor przyznał w Dwójce, że w tej pozycji stara się znaleźć fragmenty Warszawy, która została brutalnie potraktowana przez historię. - W tej książce szukam też trochę nitek, na których Warszawa trzyma swoją historię. One są bardzo cienkie. Mieliśmy potop, 1939 rok i 1944 rok. Ogromna część tych nitek jest pogrzebana na zawsze - przyznał.
- Jeżeli znajdzie się jakąkolwiek, to mam poczucie, że miasto rozbite przez historię, znowu zaczyna składać się w jedno miasto. Takie zwykłe jak Kraków albo Praga - dodał.
Nieodwracalne straty
Autor opowiedział również o stratach, które są już niemożliwe do naprawienia. To choćby spalone księgozbiory, które były cennym zapiskiem historii polskiej kultury. - Wzruszyła mnie historia kustosza, który zajmował się zbiorami książek zniszczonymi przez Niemców. Czytałem jego skróconą biografię w periodyku o archiwistach polskich. To załamało mu na swój sposób życie i nie mógł już mieszkać w Warszawie - powiedział.
Czytaj także:
- Bardzo mnie to bolało zwłaszcza, że nie miało żadnego uzasadnienia wojennego. To nie była niestety pierwsza ani ostatnia taka akcja Niemców. Przechodzimy trochę z tym do porządku dziennego, bo było tak wiele okrucieństw, że te dobra kultury siłą rzeczy zostają gdzieś z tyłu - zauważył Paweł Sołtys.
***
Tytuł audycji: Wierność i przemiana
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Paweł Sołtys (pisarz, muzyk)
Data emisji: 19.11.2024
Godz. emisji: 19.10
dz/wmk