Wigilia dla Samotnych - inicjatywa z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2024 10:00
Wszystko zaczęło się od prostego gestu - zaproszenia na Wigilię samotnego sąsiada. To było ponad 20. lat temu. Od tego czasu spotkania wigilijne są organizowane dla osób samotnych w niemal 40. miastach Polski.
Coroczne spotkanie wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie.
Coroczne spotkanie wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie.Foto: Marcin Bielecki/PAP

Fundacja Wolne Miejsce powstała ponad 20 lat temu, kiedy Mikołaj Rykowski zaprosił samotnego sąsiada na Wigilię. Z biegiem lat, inicjatywa ta przekształciła się w ogólnopolskie wydarzenia.

Posłuchaj
11:38 Poranek 2024_12_24-08-38-18.mp3 Mikołaj Rykowski o Wigilii dla Samotnych (Poranek Dwójki)

- W tę Wigilię, dwadzieścia parę lat temu, postanowiłem zmienić tradycję tego wolnego, pustego miejsca na wolne, ale zajęte. Chciałem zapełnić ten talerz. Ten talerz, który był kładziony po to, żeby go potem schować. Uważałem, że ta tradycja jest fajna, ale brakuje w niej najważniejszego elementu, czyli człowieka - wyjaśnił pomysłodawca inicjatywy Wigilia dla Samotnych.

Czytaj też:

Pomoc samotnym i potrzebującym

Zdaniem Mikołaja Rykowskiego, pomaganie, zwłaszcza w okresach świątecznych, ma niezwykły wymiar. Przynosi też ogromną radość.

- To nie są święta tylko dla nas. To są fajne momenty, kiedy możemy być dla kogoś, kto naprawdę tego potrzebuje. Pomaganie w święta jest ważne, bo wielu ludzi ma bardzo złe myśli. I myślę, że my czasami ratujemy życie ludzkie, ogłaszając, że przygotowujemy to wolne miejsce dla kogoś, że czekamy, że ten ktoś jest ważny. To są tysiące osób samotnych. I zaznaczam – nie tylko osób bezdomnych - mówił gość Dwójki.

Wigilia - spotkanie z drugim człowiekiem

Wigilia dla Samotnych nie polega wyłącznie na rozdaniu jedzenia tym, którzy przyszli. Jest to próba odtworzenia atmosfery, która panuje w domu, tylko na znacznie większą skalę. - Zapraszamy ludzi bardzo serdecznie do nas, kładziemy nawet czerwony dywan przy wejściu. Jest powitanie przez wolontariuszy, posadzenie do stołu, są choinki, pyszne jedzenie i piękna scena. Jest też piękny program artystyczny. Tam naprawdę będzie się działo. I co jest istotne, to nie jest charytatywne karmienie. To jest bycie z drugim człowiekiem - opowiadał Mikołaj Rykowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

ProwadzenieKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Mikołaj Rykowski (prezes Fundacji Wolne Miejsce)

Data emisji: 24.12.2024

Godz. emisji: 8.30

am

Czytaj także

Wigilia jako skarb narodowy. Czy wpiszemy zwyczaje wigilijne na listę UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 22:00
W każdym zakątku naszego kraju obchodzona jest nieco inaczej. Na stole wieczerzy poprzedzającej Boże Narodzenie triumfy święci kutia albo kluski z makiem. Tu uszka, tam krokiety, gdzie indziej pierogi. W pokoju dumnie stanie choinka, szopka, a może słomiany dziad? Czy tak zróżnicowany zwyczaj świąteczny powinien trafić na światową listę dziedzictwa niematerialnego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbieracze, kolekcjonerzy, bibliofile - wycieczka po prywatnych księgozbiorach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 13:20
Niegdyś kompletowane przez pokolenia świadczyły o statusie i zamożności rodzin. Jak księgozbiory mają się dziś? - Zapraszamy na fascynującą wyprawę po imponujących księgozbiorach. Naszą przewodniczką była Mirosława Łomnicka, autorka książki "Domowe biblioteki. Reportaże o prywatnych księgozbiorach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Reżyser premierowego słuchowiska: myśleliśmy emocjami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 13:44
- Jest to nasz kolejny etap pracy nad powieścią "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" Krzysztofa Bieleckiego. Najpierw było czytanie w Państwowym Instytucie Wydawniczym, rodzaj słuchowiska na żywo. Kolejnym etapem jest nagranie całości w studio - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Jego premiera już 26 grudnia!
rozwiń zwiń