Ukrainska Silska Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:00
Ukrainska Silska Orchestra – tak nazywały się popularne zespoły ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Taką nazwę przyjęło również kijowskie trio młodych muzyków grających instrumentalną muzykę ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy.
Audio
  • Rozmowa z Andriiem Levchenko z Ukrainskiej Silskiej Orchestry (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Grupa sięga m.in. po melodie zachowane w archiwach, napotykane podczas badań terenowych, ale również nagrywaną przez Ukraińców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Orkiestra została laureatem konkursu "Stara Tradycja" podczas tegorocznych Wszystkich Mazurków Świata. W "Źródłach" spotkaliśmy się z basistą i bębnistą tria, Andriiem Levchenko. 

 - Był kiedyś duży popyt na muzykę diaspor w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nagrywali ukraińską czy inną muzykę i ją sprzedawali. Był to dla nich biznes, który zachował naszą muzyczną kulturę tradycyjną – mówił w „Źródłach” Andrij Levchenko. – Grano w Stanach muzykę ludową na skrzypcach, różnych formach basów i instrumentach dętych, a nawet fortepianie. Na Ukrainie mamy bardzo mało nagrań, które się zachowały. Obecnie wśród kapel prym wiedzie Huculszczyzna i Bojkowszczyzna, kapele z innych regionów raczej nie przetrwały próby czasu.

Zespół tworzą:

Yaryna Dron –  skrzypce,
Serhii Postolnikov – skrzypce, cymbały,
Andrii Levchenko –bęben obręczowy, wiolonczela.

Jak wygląda ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej na Ukrainie?

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrij Levchenko (Ukrainska Silska Orchestra)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Leszek Zastawny: w domu graliśmy bez przerwy, aż się żony denerwowały

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:41
- Każde święto czy spotkanie to przede wszystkim muzyka była, cały czas. Wszyscy graliśmy - mówił w "Źródłach" Leszek Zastawny, muzyk Kapeli Zastawnych z Brzostku, tegorocznego laureata nagrody im. Oskara Kolberga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wyżykowski - nestor podkarpackich lirników

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 15:30
Stanisław Wyżykowski to jedna z najbardziej znanych muzykanckich postaci na Podkarpaciu. Uznawany jest za prekursora odrodzenia liry korbowej w Polsce. Urodzony w 1927 roku w Haczowie pierwsze liry zaczął budować w latach 60. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa płyta Félix Lajkó & Vołosi

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
W audycji spotkaliśmy się z Krzysztofem Lasoniem, który opowiedział nam o kulisach powstania płyty "Lajko Félix & Vołosi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń