Żywieckie Gody po raz 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:00
Coroczne Żywieckie Gody to najważniejszy przegląd grup kolędniczych i obrzędowych z Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Tradycja kolędowania na tych terenach jest wciąż żywa. W tym roku przegląd ma jubileuszową, 50. odsłonę.
Audio
Żywieckie Gody
Żywieckie GodyFoto: D. Kocemba/ROK B-B

Etnografka Małgorzata Kiereś podzieliła się w "Źródłach" swoimi uwagami dotyczącymi fenomenu żywotności zwyczajów kolędniczych w Beskidach i ich naturalnych współczesnych przemian.

- Fenomen Żywieckich Godów cały czas polega na dbałości o rekwizyt obrzędowy. Kolędnicy terenu żywieckiego, którzy przychodzą z gwiazdą, soplem, turoniem, kozą, czy Herody, Trzej Królowie, pastuszkowie, to grupy, które przywodzą bardzo zróżnicowany i ciekawy rekwizyt obrzędowy, żyjący, trwający i ciągle pachnący najdawniejszą Polską tradycją - mówiła w audycji badaczka. - Prym wśród postaci obrzędowych wiodą konie, które od wieków symbolizują czas przejścia, astronomiczny, kosmiczny czas, który pokazuje, że to, co stare, musi odejść, a to, co nowe, musi trwać.

Konkurs zaczyna się w sobotę 12 stycznia w Żywcu i zakończy się koncertem laureatów 27 stycznia w Bielsku-Białej.

Zapraszamy do Żywca.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość:  Małgorzata Kiereś (etnografka)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

Kolędowanie w rodzinie Jana Karpiela-Bułecki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:00
- Ważne chwile spędzamy razem w naszym gnieździe rodzinnym, w starych budynkach rodziny Bachledy-Córuś - opowiadał Jan Karpiel-Bułecka. - Babcia przygotowuje naszą wigilię kilka dni wcześniej.
rozwiń zwiń