Kielecczyzna Anny Szałaśnej i tradycja Nagrody im. O. Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 16:00
W dzisiejszej audycji kolejne i ostatnie na chwilę obecną spotkanie z archiwalnymi audycjami Anny Szałaśnej. Tym razem posłuchamy fragmentów audycji z 1970 roku, poświęconej Kielecczyźnie. Komentarza udzieli prof. Piotra Dahlig. Ekspert opowie także o tradycji wręczania Nagrody im. Oskara Kolberga, zwanej "ludowym Oskarem". 
Audio
  • Kielecczyzna Anny Szałaśnej i tradycja Nagrody im. O. Kolberga (Dwójka/Źródła)
Anna Szałaśna (Archiwum historii Mówionej) i medal Oskara Kolberga
Anna Szałaśna (Archiwum historii Mówionej) i medal Oskara Kolberga Foto: DSH, MKiDN

Kielecczyzna w audycji Anny Szałaśnej

- Kieleckie słynie ze swojej muzyki instrumentalnej. Redaktor Piotr Gan który zaczynał swoja karierę w latach 60. XX w. też bardzo cenił muzykę kielecką i był jej promotorem. Musimy jednak pamiętać, że muzyka instrumentalna Sandomierskiego i Kieleckiego ma swoje korzenie w śpiewie. Na tym polega istota stylu polskiego. Tu śpiew jest osnową - podkreśla prof. Piotr Dahlig. - To, co uderzyło mnie w nagraniach Anny Szałaśnej to "wokalna" barwa instrumentów. Muzycy grają płynnie, od wewnątrz, z gestem śpiewania.

W samej audycji redaktor Szałaśnej usłyszymy przykłady muzyki kieleckiej i różne składy kapel oraz opowieść o Nocy Świętojańskiej i zlotach czarownic na Łysej Górze. 

Profesor Dahlig o Nagrodach im. Oskara Kolberga

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana od 1974 r. honoruje całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. 

Profesor Dahlig jest członkiem gremium jurorskiego Nagrody im. O. Kolberga. W audycji przybliżył postacie dwu śpiewaczek – tegorocznych laureatek nagrody.

Helena Napierała: śpiewaczka i organizatorka życia muzycznego Suwalszczyzny. Reprezentuje unikatową tradycję pogranicza polsko-litewskiego – mikroregionu wigierskiego.

- Halina Napierała jest inicjatorką zespołu Wigranie i pielęgnuje styl śpiewu typowy dla pogranicza północno-wschodniego. Reprezentuje kunszt spokojnego śpiewu z elementami wielogłosu, który ma podłoże w dużym stopniu litewskie i białoruskie. To jest uhonorowanie właśnie z jednej strony nobliwej śpiewaczki, ale i jej pracy – propagowania tego stylu wśród młodszych pokoleń.

Anna Dunat: śpiewaczka z Pewli Wielkiej, z Żywiecczyzny.

- W Pewli Wielkiej była wspaniała tradycja dudziarzy i skrzypków. Stąd pochodziła Kapela Byrtków. Dla pani Anny śpiew jest sposobem życia. Ten świat śpiewu „za owieckami”, jak to ona mówiła, śpiewu ciągłego, typowego dla Żywiecczyzny jest dla śpiewaczki bardzo osobisty. Porównywałbym go chyba z religią nawet. To jest ekspresja osobowości, śpiew jako sposób życia. Tu uhonorowaliśmy tradycję muzyczną, która opiera się na zakochaniu śpiewie jako celu samym w sobie.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 10.09.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Gala rozdania Nagród im. O. Kolberga już we czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 16:00
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala rozdania Nagród im. Oskara Kolberga odbędzie się już we czwartek. Przed uroczystością rozmawiamy z koordynatorką Aliną Święs z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz parą laureatów - mistrzami tworzenia okaryn: Grażyną i Tadeuszem Kruczyńskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy góralskich nut, podlaskich pisanek i kurpiowskich wycinanek. Znów przyznano nagrody za zasługi dla kultury ludowej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 17:30
Śpiewacze, gawędziarze, twórcy ludowych zabawek czy folkowi plastycy. To dzięki nim kultura ludowa żyje wśród kolejnych pokoleń. Artyści ludowi, badacze i instytucje z różnych części Polski otrzymali Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". W 49. edycji nagrody przyznano je w siedmiu kategoriach. 
rozwiń zwiń