Wesele bez korowaja obyć się nie mogło

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:38
Jak kiedyś wyglądały prawdziwe wiejskie wesela? Opowiadała o tym w magazynie "Źródła” Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa w województwie lubelskim.
Audio
  • Rozmowa z pieśniarką ludową Krystyną Hoduń/Źródła/Dwójka
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza Kołomyjka. Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza "Kołomyjka". Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?Foto: Wikipedia/domena publiczna

Krystyna Hoduń wspominała, że w jej domu od zawsze śpiew był obecny, jej mama miała kilka sióstr i śpiewały w chórze kościelnym. Pamięta starodawne wesela. Sama była pięć razy starościną i zajmowała się prowadzeniem uroczystości. Przyśpiewywała orkiestrze, muzykantom, państwu młodym. Opowiadała też o specjalnym cieście – korowaju – który przygotowywano z tej okazji, było to duże ciasto drożdżowe, ozdabiane cukiereczkami. Był zwyczaj, że przynosiła go na wesele starościna – "paradnie, żeby każdy widział”. Później przyszły torty weselne i korowal odszedł w zapomnienie.

Jakie pieśni śpiewa się w województwie lubelskim? Wiele z nich jest powolnych, tęsknych. Sama pani Krystyna przyznała, że na początku niezbyt jej się podobały, ale później się w nich zakochała i gorzej czuje się w utworach szybszych, weselszych. Wiele pieśni nauczyła się od mamy, część poznała od starych pieśniarek. Siadała na rower, brała magnetofon do ręki i jechała dokumentować ich twórczość. W ten sposób, niczym Oskar Kolberg, uzbierała obszerny katalog dzieł.

Krystyna Hoduń prowadzi swój zespół już od ponad trzydziestu lat, udało im się wydać płytę z ponad 70 piosenkami. Pozostaje o wiele więcej do nagrania, ale niestety brakuje na to środków.

Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

pp

Zobacz więcej na temat: Lublin MUZYKA
Czytaj także

Dikanda: muzyka z czterech stron Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 14:00
Grają to, co czują i tak jak potrafią. Robią to od lat - nie tylko w Polsce ale też za granicą. Dziś Dikanda należy do ścisłej czołówki sceny folkowej i nie ogranicza się tylko do tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: "made in Poland" ma swoją wartość

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 19:12
- Mój jazz ma wiele znamion muzyki poważnej, ale ma też elementy takich gatunków jak muzyka rockowa, filmowa czy polski folklor. To są dla mnie wielkie inspiracje, które świadczą o moich korzeniach, ale też o różnych horyzontach - mówi Adam Bałdych, skrzypek jazzowy.
rozwiń zwiń