Adam Wajrak: przyprawiliśmy wilkowi gębę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 12:00
- Istnieje prosty mechanizm. Mamy go wobec tych, których nie lubimy, i tak samo jest z wilkiem: to jest przyprawiona historycznie gęba, by go skutecznie eksterminować – mówił w Dwójce popularny działacz na rzecz przyrody.
Audio
  • Z Adamem Wajrakiem o jego nowej książce "Wilki" rozmawia Jerzy Kisielewski (Inny stan skupienia/Dwójka)
Adam Wajrak
Adam Wajrak Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Innych porusza choćby to, że wilki są znakomitymi myśliwymi, że są niezależne. Mnie natomiast fascynuje, że potrafią one pracować zespołowo - opowiadał Adam Wajrak o pozytywnych cechach wilczej natury. Gość Jerzego Kisielewskiego tłumaczył m.in. przyczyny negatywnego, głęboko zakorzenionego w kulturze, postrzegania tych zwierząt. - Wilk był bardzo silnym naszym konkurentem - przypominał dziennikarz.

Ile w Polsce jest wilków i jak w ogóle wygląda "wilczy spis powszechny"? Na czym polega "przyrodniczy patriotyzm" Polaków? I dlaczego, jak mówił Adam Wajrak, "fajnie, gdyby ludzie w Polsce byli sobie wilkiem"?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Adam Wajrak (dziennikarz, działacz na rzecz ochrony przyrody)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

Wilki zamiast myśliwych? "To naturalny łowca"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:00
W naszym kraju żyje około stu grup rodzinnych wilków. Większość z nich po wschodniej stronie Wisły i w Karpatach. O ich codzienności opowiedział w Dwójce dr Robert Mysłajek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Wajrak: to wilk boi się człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:43
- Ten strach jest jak najbardziej uzasadniony, bo myśmy to zwierzę bardzo prześladowali. Dlatego zobaczenie wilka jest niezwykle trudne. Trzeba mieć dużo szczęścia i wiedzy - mówi autor książki "Wilki".
rozwiń zwiń