Wilki zamiast myśliwych? "To naturalny łowca"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:00
W naszym kraju żyje około stu grup rodzinnych wilków. Większość z nich po wschodniej stronie Wisły i w Karpatach. O ich codzienności opowiedział w Dwójce dr Robert Mysłajek.
Audio
  • Naukowe prognozy dla wilczych watah w Polsce (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Wilki zamiast myśliwych? To naturalny łowca
Foto: pixabay/domena publiczna

"Jak drapieżniki odgryzają się patogenom" - to projekt, za który dr Robert Mysłajek został nagrodzony na konkursie INTER. Gatunkiem modelowym tych badań będzie wilk Canis lupus - drapieżnik o ustabilizowanej populacji we wschodniej i południowej Polsce, lecz wciąż rekolonizujący lasy zachodniej części kraju, gdzie został wcześniej niemal całkowicie wytępiony.

Ile wilków żyje w polskich lasach, co stanowi największe zagrożenie dla wilczych watah i dlaczego tak ważna jest ochrona tego gatunku?

***

Tytyuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Robert Mysłajek (naukowiec)

Data emisji: 18.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka NAUKA wilk
Czytaj także

Wilk nie jest krwiożerczą bestią. Trzeba go chronić

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 13:20
W niedzielę na rynku głównym w Krakowie i w Uhercach mineralnych rozlegnie się głośne wycie. Odbędzie się akcja "Zawyj dla wilka", która ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na konieczność ochrony tego gatunku, ale również obalenie złego mitu, jaki wokół tego gatunku zwierząt funkcjonuje wśród ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśnik, który czuje się dobrze w wilczym kręgu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 11:00
Zenon Wojtas zajmuje się monitoringiem wilków i ich ochroną w Beskidzie Niskim. Przez wiele lat pracy bardzo przywiązał się do tych zwierząt, twierdzi wręcz, że nawiązał z nimi nić porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zenon Wojtas: człowiek między wilkami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 11:09
Jest strażnikiem leśnym, zajmuje się monitoringiem wilków i ich ochroną w Beskidzie Niskim. Bardzo przywiązał się do tych zwierząt.
rozwiń zwiń