"Utopia to konstrukcja myślowa nowożytności"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:44
- Wszystkie utopie są charakterystyczne dla momentu, w którym znaczna część nadziei europejskich intelektualistów przestała być lokowana w chrześcijańskiej obietnicy zbawienia - mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: phloxii/Shutterstock

REPTILIANIE 1200.jpg
"Dla teorii spiskowych świat to wielki teatr"

Na ile utopie mówią nam coś o współczesności, a na ile wybiegają w przyszłość, by upragniony ład wreszcie nastał lub żeby go wprowadzono? XX wiek pokazał, jak groźne bywają próby realizacji utopii. Wydaje się, że ich czas ostatecznie dobiegł końca. Czy rzeczywiście? 

- Przed nowożytnością wizja istnienia pozaczasowego porządku, do którego człowiek powinien dążyć i który dostarczy mu jakiegoś pocieszenia czy rekompensaty powodowała, że idea spełnienia w naszym ziemskim świecie po prostu się nie pojawiała. Niekiedy była wręcz herezją. W momencie, kiedy ideał chrześcijański stał się mniej dominujący, pojawiło się miejsce dla utopii - tłumaczył gość audycji.

Czy jednak życie pozbawione dążenia do realizacji jakiegoś idealnego ładu jest możliwe? Czy nie zamienia się w eskapizm bądź nie osuwa człowieka w wymiar zwierzęcy? Jak stępić groźne ostrze utopii? Jakie idee w dzisiejszym świecie można by określić tym mianem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

 Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Leder

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/mg

Czytaj także

"Szczeliny istnienia". Książka tak samo aktualna jak 25 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 18:05
- To książka niezwykła i uniwersalna. Mimo 25 lat od napisania jest to rzecz, którą dziś czyta się tak samo aktualnie jak wówczas. Wielka literatura i wielka filozofia mają to do siebie, że się nie starzeją, bo dotyczą spraw zawsze aktualnych - mówił w Dwójce Tomasz Stawiszyński, autor wstępu do najnowszego, 4. wydania głośnej książki Jolanty Brach-Czainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oko w oko z własnym strachem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 18:38
W audycji rozmawialiśmy o miejscu strachu w strukturze mózgu, o roli tego uczucia w naszym funkcjonowaniu, o przyczynach strachu i sposobach radzenia sobie z nim. 
rozwiń zwiń