"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"
Ciało jest głównym tematem tzw. prasy kobiecej. Portale plotkarskie, świat celebrytów również skoncentrowane są na cielesności. Dominuje w nich jednak perspektywa młodości i zdrowia oraz rozmaitych zabiegów mających podtrzymać dobrostan.
- To jeden ze sposobów ujarzmiania naszej cielesności. Ciało będące obiektem naszego codziennego doświadczenia jest także przedmiotem szczegółowych badań naukowych. To zupełnie inne ujęcia, stąd niemal każda próba kategoryzacji ciała i określenia ram doświadczania cielesności jest bardzo karkołomna - mówił gość audycji, zwracając uwagę na to, że ciało i cielesnośc stały się również obiektem dociekań historycznych.
- O ile jednak uprawiając historię myśli możemy zdać się na dokumenty, książki i traktaty, o tyle w przypadku ciała, które jest śmiertelne, z tymi świadectwami jest kłopot. Mamy oczywiście zapisy obyczajów i praktyk związanych z ciałem, mówią jednak one bardziej o wizerunku ciała i cielesności niż o nim samym - podkreślił dr Mateusz Falkowski.
Jakie miejsce zajmuje ciało w refleksji filozoficznej? Co o współczesnym człowieku mówi nam nasz stosunek do ciała? Dlaczego choroby, cielesne niedoskonałości, a w istocie przemijalność spychane są na margines? Co wynika z traktowania ciała i cielesności jako swego rodzaju żywiołu? Czy obawy, że żywiołowość ma zgubny wpływ na naszą wolność, są uzasadnione? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadzi: Michał Nowak
Gość: dr Mateusz Falkowski (filozof)
Data emisji: 17.03.2018
Godzina emisji: 23.00
mko/jp