Behawioryzm - czy kontrola zachowania jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 00:00
W tym wydaniu "Rachunku myśli" spotkaliśmy się z prof. Przemysławem Bąblem, dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym porozmawialiśmy o behawioryzmie - a to za sprawą przekładu "Nauki i zachowania człowieka", jednej z najistotniejszych prac amerykańskiego psychologa Burrhusa F. Skinnera.
Behawioryzm był w świecie anglosaskim dominującą perspektywą badań nad ludzkim zachowaniem
Behawioryzm był w świecie anglosaskim dominującą perspektywą badań nad ludzkim zachowaniemFoto: Shutterstock/VectorMine

Przez wiele lat behawioryzm był w świecie anglosaskim dominującą perspektywą badań nad ludzkim zachowaniem. Zdetronizowany przez kognitywizm, wciąż stanowi ważny punkt odniesienia dla pedagogiki, systemu penitencjarnego i zarządzania.

Metoda wzmacniania pewnych zachowań i osłabiania innych wydaje się bowiem zgodna z naszą codzienną praktyką. Zarazem jednak od samego początku rodził kontrowersje. Zarzucano mu przede wszystkim nadmierny redukcjonizm oraz bezkrytyczne przywiązanie do metod nauk ścisłych. Opór budził też radykalny determinizm, odrzucający istnienie ludzkiej woli i spontaniczności. W jakim zatem stopniu ta perspektywa badawcza może być inspirująca?

O behawioryzmie w związku z polskim przekładem "Nauki i zachowania człowieka" - jednej z najistotniejszych prac Burrhusa F. Skinnera, amerykańskiego psychologa i jednego z twórców i najważniejszych przedstawicieli behawioryzmu - rozmawialiśmy z prof. Przemysławem Bąblem, dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz też:


Posłuchaj
60:27 2022_06_04 22_59_22_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Behawioryzm - czy kontrola zachowania jest możliwa? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisja: 04.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:00
- Ten zbiór zaczyna się od felietonu, który jest dla mnie osobiście najważniejszy i który w samym swoim tytule ma słowo "początek" - to felieton o tytule "Na początku był wrzask", napisany na pierwsze urodziny mojej córki - a zamyka ten zbiór tekst napisany w oczekiwaniu na narodziny mojego syna - mówił Jan Maciejewski o swojej książce "Milczenie katedry".
rozwiń zwiń