Odeszli w 2024 roku. Pożegnania z ludźmi kultury

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 14:00
Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny. W tym szczególnym czasie w radiowej Dwójce wspominamy ludzi kultury i sztuki, którzy odeszli w ostatnich miesiącach. Przypomnimy aktorów, muzyków, pisarzy, dziennikarzy i historyków sztuki, którzy przez lata nas wzruszali, rozśmieszali i skłaniali do refleksji.
W tym wyjątkowym czasie zadumy i pamięci wspominamy wybitnych twórców, których pożegnaliśmy w mijającym roku.
W tym wyjątkowym czasie zadumy i pamięci wspominamy wybitnych twórców, których pożegnaliśmy w mijającym roku.Foto: Polskie Radio

W tym wyjątkowym czasie zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli, wspominamy wybitnych artystów, twórców - związanych również z Polskim Radiem - których pożegnaliśmy w mijającym roku.

Od piątku 1 listopada w różnych pasmach Dwójki będziemy przywoływać pamięć tych, których już wśród nas nie ma, a których chcemy zapamiętać.

W "Poranku Dwójki" wspomnimy znakomitego aktora Macieja Damięckiego, a także pisarza Pawła Huelle.

W dalszej części dnia przypomnimy sylwetki pisarzy: Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Nie zabraknie również wspomnień o Izabeli Cywińskiej - polskiej reżyserce teatralnej i krytyczce filmowej.

Bohaterem specjalnej audycji o godz. 14.00 będzie natomiast wybitny pianista i chopinista, a także pedagog Janusz Olejniczak.

Czytaj też:

W audycjach Dwójki wspomnimy także reżysera Janusza Majewskiego, kompozytora i pedagoga Romualda Twardowskiego, pianistę i pedagoga Stefana Wojtasa, śpiewaka operowego Marcina Bronikowskiego, aktora Rafała Węgrzyniaka, historyka literatury Jerzego Jarzębskiego oraz aktora Krzysztofa Banaszyka.

W sobotę 2 listopada poranne pasma poświęcimy na wspomnienia pisarza Ernesta Brylla, kompozytora i pianisty Leszka Długosza oraz krytyka literackiego, publicysty i dziennikarza Leszka Bugajskiego.

Wrócimy również myślą do aktorki Zofii Kucówny, filozofa, eseisty i poety Zbigniewa Mikołejki, a także socjologa i publicystki Jadwigi Staniszkis.

W naszych wspomnieniach nie mogło zabraknąć legendarnego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, wirtuoza trąbki i autora znakomitej audycji "Trzy kwadranse jazzu.

Tego dnia przywołamy wspomnieniami także aktora Jana Szurmieja, reżysera Andrzeja Kostenkę, teatrolożkę i publicystkę Halinę Bortnowską. Przypomnimy też pisarza i scenarzystę Andrzeja Mularczyka, autora m.in. radiowych słuchowisk, takich jak "Z głębokości wód", które usłyszymy również tego wieczoru, a także pianistę i kompozytora Szabolcsa Esztényiego.

W niedzielę 3 listopada przez cały dzień wspominać będziemy znakomitych ludzi kultury: śpiewaka operowego Jerzego Artysza, aktora Jerzego Stuhra, muzyka, kompozytora i wokalistę Tadeusza Woźniaka, pisarza i scenarzystę Edwarda Redlińskiego, pisarza Jana Tomkowskiego, dziennikarza, pisarza i scenarzystę Mariana Pilota, muzykologa Ludwika Bielawskiego, kompozytora Zbigniewa Bagińskiego, tłumacza Michała Sobelmana, malarza Antoniego Fałata, poetę Leszka Szarugę oraz aktorkę Barbarę Horawiankę.


Czytaj także

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 22:00
W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Zbigniew Mikołejko we wspomnieniach. "Był grawitacyjnym punktem intelektualnym"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 10:48
Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, zmarł w połowie kwietnia w wieku 72 lat. W audycji "Rozmowy po zmroku" jego znajomi i współpracownicy podzielili się swoimi doświadczeniami z profesorem. Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki zgodnie stwierdzili, że był to nie tylko znakomity pedagog, ale również pomocny człowiek.
rozwiń zwiń