- Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego organizowany jest przez Akademię Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie.
- Jest swoistym hołdem składanym patronowi krakowskiej uczelni, który był jej profesorem i rektorem.
- Konkurs odbywa się co pięć lat w nawiązaniu do okrągłych rocznic urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku minie 90 lat od dnia narodzin kompozytora (23.11), który odszedł w 2020 roku.
Tegoroczny, 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się 26 listopada i potrwa do 4 grudnia.
Akademia Muzyczna w Krakowie w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu
Muzyka Krzysztofa Pendereckiego stała się inspiracją do powstania konkursu, który jest wspaniałą płaszczyzną pozwalającą na wymianę poglądów i doświadczeń związanych z odkrywaniem sensu i znaczenia w muzyce. Poprzez zaznajamianie się z nowymi utworami poznaje się lepiej kulturę danego kraju i w ten sposób rozwija własną osobowość wzbogacając ją o nowe wartości duchowe. Wszyscy młodzi artyści, biorący udział w przygotowaniach do konkursu już odnieśli sukces, zgłębiając nowe obszary najdoskonalszej ze wszystkich sztuk – muzyki – tak brzmi fragment zapowiedzi tego wyjątkowego wydarzenia.
Konkurs organizowany jest przez Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i jest swoistym hołdem składanym jej patronowi.
- Przez te wszystkie lata widzimy, że kandydaci, którzy tu przyjeżdżają, po wszystkim wyjeżdżają pełni entuzjazmu do muzyki naszego mistrza i potem propagują tę muzykę. I o to nam przecież chodzi - podkreślał prof. dr hab. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Pendereckiego, kierownik Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu krakowskiej Akademii Muzycznej.
Penderecki wciąż obecny
Konkurs odbywa się co 5 lat w nawiązaniu do okrągłych rocznic urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jak zauważa jednak prof. dr hab. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyka Mistrza jest obecna w murach uczelni właściwie cały czas.
- Pracuje u nas mnóstwo pedagogów, którzy mieli do czynienia z Mistrzem i jego muzyką, w jego obecności ją wykonywali i dzisiaj przekazują tę muzykę młodszym pokoleniom. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy jest tez jednym z elementów tej kontynuacji i przekazywania dziedzictwa po Krzysztofie Pendereckim, który był nie tylko profesorem naszej uczelni, ale także doktorem honorowym, no i przede wszystkim przez 15 lat jej rektorem - przypomniał gość Dwójki.
15:01 Wybieram Dwójkę konkurs wiolonistyczny pendereckiego 15.11.2023.mp3 Przed 4. Międzynarodowym Konkursem Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego (Wybieram Dwójkę)
Jak możemy przeczytać: Wiolonczela była ulubionym instrumentem Krzysztofa Pendereckiego, darzył ją szczególnym sentymentem. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna, edycja Konkursu stanie się prawdziwym świętem muzyki wiolonczelowej, przyciągnie do Krakowa talenty z całego świata, przyniesie uczestnikom Konkursu wiele niezapomnianych wrażeń i otworzy im drzwi do dalszej wspaniałej kariery artystycznej.
Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego organizowany przez Akademię Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Goście: prof. dr hab. Wojciech Widłak (rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie), prof. dr hab. Zdzisław Łapiński (pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Pendereckiego, kierownik Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu krakowskiej Akademii Muzycznej)
Data emisji: 15.10.2023
Godz. emisji: 16.30
pg