- Miłość, śmierć, wykluczenie, a wszystko to w świecie XIX-wiecznych dandysów - tak zapowiada się najbliższa premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi, która odbędzie się 9 lutego.
- "Traviatę" - arcydzieło Giuseppe Verdiego reżyseruje Pia Partum.
- Będzie to piąta realizacja tego tytułu na deskach największej łódzkiej sceny. Zostanie zaprezentowana we włoskiej, oryginalnej wersji językowej.
- W audycji "Przed premierą" zajrzeliśmy za kulisy i przyjrzeliśmy się przygotowaniom do piątkowego spektaklu.
"Traviata" - najbardziej kanoniczna opera repertuarowa
W poprzedniej audycji rozmawialiśmy o premierze "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego. - Dziś spotykamy się przy okazji premiery "Traviaty", trudno o większy kontrast - podkreśliła Monika Zając. - Rzeczywiście, zarówno w kontekście stylistyki dzieła, czasu jego powstawania pracujemy obecnie nad najbardziej kanoniczną operą repertuarową. To zmienia wiele w przygotowaniach do premiery - mówił Rafał Janiak, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.
"Traviata" zawsze cieszyła się uznaniem łódzkiej publiczności
Dodał, że to już piąta realizacja tego tytułu na deskach największej łódzkiej sceny. - Zawsze cieszył się uznaniem naszej publiczności, komfort znajomości partytury jest bardzo duży. Jednak to, co znane, gra się trochę z inną świadomością, chce się nadać jakiś indywidualny rys. Dla orkiestry, chóru i solistów to rodzaj innego wyznania - zaznaczył Rafał Janiak.
Jakie są relacje postaci
Reżyserka Pia Partum przyznaje, że nie uległa pokusie przeniesienia historii miłości kurtyzany i młodego poety do czasów współczesnych. - Uwspółcześnianie czegoś na siłę, szukanie powiązań z teraźniejszością, w sensie twórczym nie interesuje mnie w ogóle. Natomiast zastanowienie się nad relacjami tych postaci, nad tym, co na przykład przeczucie śmierci wywoływało w Violetcie, jak ona w związku z tym przyjmowała miłość, wiedząc, że za chwilę umrze - to są sprawy ciekawe i to też jest coś, z czym współczesny widz może się zidentyfikować - mówiła Pia Partum w rozmowie z Moniką Zając.
W spektaklu wystąpią m.in. Joanna Woś, David Banos i Arkadiusz Anyszka, a kierownikiem muzycznym jest Rafał Janiak.
28:35 2024_02_07 21_30_04_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi - opera Verdiego we włoskiej wersji językowej (Przed premierą/Dwójka)
Jedna z najczęściej wystawianych oper
"Traviata" z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa "Dama kameliowa" podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że widzowie nie mieli racji - "Traviata" jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper.
Verdi, komponując "Traviatę", dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E'strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.
"Traviata" - powrót na deski Teatru Wielkiego w Łodzi
To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło i jest zakochana w opowiadanej historii.
Obecnie Teatr Wielki w Łodzi nie ma w swoim repertuarze tego operowego hitu, ostanie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. W ramach uzupełnienia swojego repertuaru łódzka scena planuje premierę "Traviaty" w najbliższy piątek, 9 lutego. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu przez ten teatr.
Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi.
[źródło: materiały prasowe]
***
Tytuł audycji: Przed premierą
Prowadziła: Monika Zając
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 21.30
pg/mo