Tak jak ona nie śmiał się nikt - wspominamy postać Hanki Bielickiej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2025 17:10
Humor, aktorskie rzemiosło dopracowane do perfekcji, wielki talent, kapelusze i najsłynniejsza chrypka świata. W audycji "Dwie do setki" na bis przypomnieliśmy postać Hanki Bielickiej, aktorki i artystki kabaretowej.
Audio
  • Tak jak ona nie śmiał się nikt - wspominamy postać Hanki Bielickiej (Dwójka na miejscu)
Hanka Bielicka - popularna aktorka teatralna i filmowa w 2005 roku. Obchodziła wtedy w warszawskich Łazienkach jubileusz 90-lecia. Podczas uroczystości artystka została odznaczona złotym medalem Gloria Artis.
Hanka Bielicka - popularna aktorka teatralna i filmowa w 2005 roku. Obchodziła wtedy w warszawskich Łazienkach jubileusz 90-lecia. Podczas uroczystości artystka została odznaczona złotym medalem Gloria Artis. Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Nazywano ją "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury.

Posłuchaj
117:53 2025_01_04 15_00_20_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Tak jak ona nie śmiał się nikt - wspominamy postać Hanki Bielickiej (Dwójka na miejscu)

 

Hanka Bielicka, a właściwie Anna Weronika Bielicka, urodziła się w 1915 roku w Kononowce (dzisiejsza Ukraina). Po 1918 roku jej rodzina zamieszkała w Łomży. Studiowała w Warszawie, w 1939 roku ukończyła romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Na scenie zdążyła debiutować jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Czytaj także:

Najpierw teatr

W latach okupacji występowała w wileńskim Teatrze Polskim Pohulanka, a po 1945 roku związała się z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku i Teatrem Kameralnym w Łodzi, a w Warszawie z Teatrem Współczesnym i Teatrem Syrena.

W 1977 roku przeszła na emeryturę, ale nie zaniechała występów. Wciąż pojawiała się na scenie teatralnej, na estradzie i w telewizji. Miała wtedy przed sobą jeszcze prawie 30 lat zawodowej aktywności.


Filmowy ekran

Ostatnim filmem z jej udziałem było "Ja wam pokażę!" z 2006 roku, stworzone 60 lat po nakręceniu "Zakazanych piosenek", które były filmowym debiutem Hanki Bielickiej. Pomiędzy tymi dwoma obrazami pojawiła się na ekranie w ponad 20 produkcjach kinowych i telewizyjnych, m.in. w "Cafe pod Minogą", "Małżeństwie z rozsądku", "Gangsterach i filantropach", "Wojnie domowej", "Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa" i "Panu Wołodyjowskim".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Monika Zając i Roch Siciński

Data emisji: 4.01.2024

Godz. emisji: 15.00

zch

Czytaj także

Kazimierz Kutz - artysta i Ślązak

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024 17:00
"Stoję z poczuciem obowiązku i tym, że los wyznaczył mnie do tego, by opowiedzieć o Śląsku" - mówił w jednym z wywiadów Kazimierz Kutz. Był jednym z najsłynniejszych polskich reżyserów, który swoimi filmami zmienił oblicze polskiego kina. - Praca z nim to były nieprawdopodobne towarzyskie spotkania, po których każdy wychodził bogatszy i uśmiechnięty - opowiadał aktor Zbigniew Zamachowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książę lektorów - Ksawery Jasieński. Arystokrata bez poczucia wyższości

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2024 18:27
Ksawery Jasieński z Polskim Radiem związał się 1 lipca 1953 roku. Trafił do niego niejako przez przypadek... Leżąc w szpitalu usłyszał w radioodbiorniku o konkursie na spikera. Zachęcony przez innych pacjentów, którym czytał książki, postanowił wziąć w nim udział. Był to początek narodzin legendy.
rozwiń zwiń