Alina Janowska - aktorka, choreograf, powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 13:02
"Przede wszystkim jestem matka, Polka gospodyni, zamiataczka, sprzątaczka, zakupaczka, a dopiero potem gdzieś tam jest zawód swój" - tak żartobliwie, zawsze z dystansem mówiła o sobie Alina Janowska. Znakomita aktorka teatralna, kabaretowa, ale też filmowa ("Zakazane piosenki", "Skarb") i telewizyjna ("Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech"), jedna z wielkich osobowości estradowych.
Alina Janowska
Alina JanowskaFoto: ze zbiorów NAC

W czasie wojny Alina Janowska była więźniarką Pawiaka i uczestniczką Powstania Warszawskiego. W ubiegłym roku do Muzeum PW trafił prowadzony przez nią pamiętnik. Dwudziestostronicowy dziennik zawiera odręczne notatki Aliny Janowskiej z pierwszego miesiąca powstańczych walk, od 1 do 23 sierpnia, najprawdopodobniej spisywane na bieżąco. Zawiera opisy alarmów bojowych, pobudki, nocnego patrolu, czuwania na posterunku, walki o zdobycie gmachu PAST-y, informacje na temat spędzania czasu wolnego przez powstańców w żołnierskiej gospodzie czy na seansach filmowych w kinie "Palladium".

Alina Janowska - aktorka

Alina Janowska wystąpiła w pierwszych polskich produkcjach powojennych: "Skarb" i "Zakazane piosenki". Największą popularność zyskała jednak w latach 60. i 70. XX wieku, występując w serialach "Wojna domowa" i "Podróż za jeden uśmiech". Grała także w "Rozmowach kontrolowanych" czy "Wszystkich świętych". - Była artystką wszechstronną. Występowała, pisała, a także reżyserowała. (...) Przez kilkadziesiąt lat była związana z Polskim Radiem - przypomina Martyna Podolska, dziennikarka radiowej Jedynki.

Jeszcze w czasie wojny, w 1943 roku, zadebiutowała na scenie, a jej występ zapowiadał Jerzy Waldorff. Po wojnie trafiła do Teatru Domu Żołnierza w Łodzi, gdzie pracowała jako tancerka. W latach 1945-1947 była też nauczycielką i choreografką w szkole tańca prof. Mieczyńskiej, gdzie wcześniej sama się uczyła. Tańczyła w kabarecie Gong, dostała angaż do Teatru Syrena w Łodzi. Ostatni raz wystąpiła przed publicznością w 2013 roku na 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w koncercie benefisowym.

O tych różnych rolach Aliny Janowskiej porozmawiamy w naszej audycji. Spotkamy się z synem artystki - poetą Michałem Zabłockim, odwiedzi nas także Adam Jeżewski z Muzeum Powstania Warszawskiego, dziennikarz i pisarz Roman Dziewoński przywoła estradowy dorobek aktorki, a dziennikarz filmowy Rafał Dajbor przypomni role Aliny Janowskiej z małego i dużego ekranu.

Nie zabraknie także archiwalnych wypowiedzi aktorki oraz piosenek w jej interpretacji.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu" w sobotę (18.01) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Monika Zając i Jakub Kukla.

dz/am/pg

Czytaj także

Unikatowy dokument w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego: powstańczy dziennik Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 15:48
- Mama nigdy nie mówiła o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, przekopując się przez pozostałe po niej materiały - wspomina Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej. Powstańczy dziennik aktorki został przekazany we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odnalezione wspomnienia" - reportaż Jakuba Tarki o powstańczym pamiętniku Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 17:55
Michał Zabłocki, poeta, reżyser, autor tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych znalazł podczas porządkowania materiałów po mamie, aktorce Alinie Janowskiej, jej pamiętnik z czasów powstania warszawskiego. Było to zaskoczeniem dla całej rodziny, ponieważ Janowska nigdy o nim nie wspominała.
rozwiń zwiń