Stanisław Barańczak - ukształtowany w PRL, zadomowiony w USA

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2025 16:26
"Teren badań - Polska Ludowa, literatura anglosaska, Stany Zjednoczone i popkultura". W audycji "Dwójka na miejscu" zapraszamy do spojrzenia na świat oczyma Stanisława Barańczaka.
W audycji przyjrzymy się Stanisławowi Barańczakowi zarówno z perspektywy polskiej, peerelowskiej, jak i amerykańskiej czy popkulturowej
W audycji przyjrzymy się Stanisławowi Barańczakowi zarówno z perspektywy polskiej, peerelowskiej, jak i amerykańskiej czy popkulturowejFoto: Roman Koszowski/PAP

Życie tego poety, krytyka, wybitnego tłumacza literatury angielskiej rozgrywało się pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Urodzony w 1946 roku w Poznaniu, był jednym z najważniejszych twórców Nowej Fali, współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz niezależnego pisma "Zapis". W roku 1981 zaczyna się drugi etap jego życia - harvardzki, bostoński, amerykański. Okres ten, obejmujący niemal połowę życia poety, trwać będzie do roku 2014 – a więc do jego śmierci.

W audycji przyjrzymy się Stanisławowi Barańczakowi zarówno z perspektywy polskiej, peerelowskiej, jak i amerykańskiej czy popkulturowej.

Czy twórczość poety, pomimo swego głębokiego zakorzenienia w sprawach polskich i polskiej kulturze, czerpała również z jego doświadczeń w życiu za oceanem? Z jakich założeń zrodziła się metoda translatorska autora tomu "Ocalone w tłumaczeniu"? Skąd brała się jego fascynacja twórczością Boba Dylana, The Beatles i popkulturą?

Naszymi gośćmi będą:

  • prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • Jerzy Illg - wydawca, publicysta i krytyk literacki,
  • prof. Ewa Rajewska i dr Sylwia Karolak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • prof. Jerzy Jarniewicz - poeta, krytyk literacki i tłumacz,
  • dr hab. Adam Poprawa - poeta, prozaik, historyk literatury (Uniwersytet Wrocławski) i krytyk literacki.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu" w sobotę (25.01) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Aldona Łaniewska-Wołłk.

pg/kor

Czytaj także

Stanisław Barańczak: poeta musi mówić prawdę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 05:54
– Nie odrzucam polityki czy spraw społecznych jako tematu wiersza, raczej staram się zawsze widzieć je jako fragment wszystkich tych uwikłań, w których się człowiek znajduje – mówił Stanisław Barańczak w 1981 roku. 13 listopada mija 78. rocznica urodzin poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:37
- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2024 05:55
- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 10. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
rozwiń zwiń