Aleksander Kwaśniewski - spektakularna kariera na styku dwóch systemów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 14:00
Cudowne dziecko z Białogardu, błyskotliwy działacz studencki, zdolny redaktor naczelny i najmłodszy minister, a potem polityk, który przeprowadził postkomunistów przez pierwsze lata transformacji do pełni władzy w 1995 roku. O Aleksandrze Kwaśniewskim rozmawialiśmy w Dwójce z autorem jego biografii - Michałem Sutowskim.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Kiedy pod koniec lat 80. na jachcie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Kwaśniewski, jako prezes PKOL, będzie gościem eleganckiej imprezy z gwiazdami sportu, dygnitarzami i lejącym się szampanem, wzniesie ręce do góry i zawoła: "Takie życie kocham, do tego się urodziłem!". Latem 1997 roku w Madrycie równie spontanicznie rzuci się w objęcia sekretarza generalnego NATO na wieść, że Polska dostanie zaproszenie, by wstąpić do Sojuszu. W obu tych wybuchach emocji będzie tak samo autentyczny – pisze w pierwszym tomie książki "Aleksander Kwaśniewski. Biografia polityczna" Michał Sutowski.


Posłuchaj
41:32 Dwójka rzeczypospolite 3.12.2024.mp3 Rozmowa z Michałem Sutowskim, autorem książki "Aleksander Kwaśniewski. Biografia polityczna" (Rzeczypospolite/Dwójka) 

Autor biografii śledzi karierę polityka od dzieciństwa do wygranych wyborów prezydenckich, czerpiąc z ówczesnych mediów, opracowań naukowych, akt archiwalnych, wspomnień (także tych niepublikowanych), niezliczonych wywiadów prasowych i książkowych, przede wszystkich jednak z licznych rozmów z jego przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami i przeciwnikami politycznymi.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: Michał Sutowski (dziennikarz, autor książki "Aleksander Kwaśniewski. Biografia polityczna")

Data emisji: 3.12.2024

Godz. emisji: 13.05

pg/zch

Czytaj także

Stefan Wyszyński w trudnym dialogu z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 11:30
- Jeśli chodzi o kwestię porozumienia, 1950 rok, trzeba rozpocząć od uwagi, że był to element szerszej wizji prymasa Wyszyńskiego dogadywania się z władzami w sposób pokojowy, do kiedy jest to możliwe - mówił w audycji "Rzeczypospolite" prof. Rafał Łatka, autor książki "Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od PRL do III RP. Transformacja ustrojowa

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 08:00
Gościem "Rzeczypospolitych" był dr Jacek Sokołowski – politolog i prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy".
rozwiń zwiń