Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 21:30
Z jednej strony "Logiczna analiza terminologii muzycznej", z drugiej filozoficzne dokonania Szkoły Lwowsko-Warszawskiej - to kwestie, które interesują bohaterkę "Skarbca Nauki Polskiej".
Audio
  • Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek
Foto: glow images/East News

To dr Anna Brożek - absolwentka studiów muzycznych i filozoficznych w Krakowie, obecnie adiunkt w Instytucie Filozofii UW, beneficjentka 4 programów stypendialnych FNP: Start, Kolumb, Homing Plus i Pomost. Prowadzone przez nią badania dotyczą trzech obszarów: filozofii, jej historii oraz muzykologii. Zainteresowania filozoficzne dr Anny Brożek skupiają się przede wszystkim na semiotyce logicznej, metodologii i ontologii - oraz na problematyce zastosowania narzędzi logicznych w badaniach filozoficznych. Tym zagadnieniom poświęcona była jej rozprawa doktorska: "Logiczna analiza terminologii muzycznej" oraz habilitacyjna: "Pytania i odpowiedzi. Tło filozoficzne, teoria, zastosowania praktyczne".

Jeśli chodzi o historię filozofii, to nasz gość zajmuje się przede wszystkim dziejami myśli polskiej ze szczególnym uwzględnieniem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Efektem tych zainteresowań jest m.in. książka poświęcona założycielowi tej szkoły zatytułowana "Kazimierz Twardowski w Wiedniu". Obecnie powstaje kontynuacja biografii tego wybitnego polskiego filozofa przełomu XIX i XX w. pt. "Kazimierz Twardowski we Lwowie".

Spotkanie z dr Anną Brożek poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

bch/mc/mm

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Polacy w poszukiwaniu holenderskich obrazów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 15:30
- Zbigniew Herbert pisał wprost, że jedzie do Holandii, aby na żywo zobaczyć krajobrazy w ramach - mówiła w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Magdalena Śniedziewska, autorka książki stanowiącej próbę monograficznego ujęcia problemu recepcji malarstwa holenderskiego złotego wieku w polskiej literaturze powojennej.
rozwiń zwiń