Od biedy do pióra. Historia pisarstwa zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:58
Kiedy rozpoczęło się profesjonalne pisarstwo? Takie pytanie stawia dr Katarzyna Setkowicz - autorka książki zatytułowanej "Romans rycerski a początki zawodu pisarza w Hiszpanii". Ta pozycja ukazała się niedawno w serii "Monografie" Fundacji Nauki Polskiej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com


Posłuchaj
29:50 Dwójka Skarbiec Nauki Polskiej 20 styczeń 2021 21_29_13.mp3 Historia pisarstwa zawodowego (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Dr Setkowicz jest z wykształcenia iberystką i literaturoznawczynią. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Autorka monografii formułuje śmiały pogląd o początkach zawodu pisarza w Hiszpanii już w pierwszej połowie XVI wieku, podczas, gdy większość badaczy widzi zalążki tego procesu dopiero na przełomie XVII/XVIII wieku. Na poparcie swojej tezy dr Setkowicz opisuje warunki panujące na rynku wydawniczym i obowiązujące prawodawstwo, a także rozwój romansu rycerskiego – najpopularniejszego wówczas gatunku fikcji literackiej. Na tle tych uwarunkowań pojawia się niezwykła postać: Feliciano de Silva, autor pięciu romansów rycerskich i jednej kontynuacji słynnej Celestyny.

Zubożały szlachcic, dla którego pisarstwo stało się sposobem na życie. Książka ukazuje, w czym przejawiał się profesjonalizm Silvy, jak dopasowywał on swoją twórczość do gustów czytelniczych oraz jak był traktowany przez innych uczestników pola literackiego.

Czy ulubiony pisarz Don Kichota był też jednym z pierwszych pisarzy zawodowych?

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Katarzyna Setkowicz (autorka książki zatytułowanej "Romans rycerski a początki zawodu pisarza w Hiszpanii")

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Jurgała-Jureczka: moja przygoda z Kossakiem rozpoczęła się 27 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:00
- Kossakowie cały czas mi towarzyszą, będzie więc dalszy ciąg tej historii - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kossakowie. Tango".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jego dziennik". Listy Stanisława Cata-Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 20:00
- On do końca życia podkreślał kim jest w sensie wyboru politycznego, społecznego, pisarskiego. Z brutalnością odnosił się do twórczości innych, szczególnie, kiedy miała publicystyczny charakter - o zbiorze korespondencji głównie dotąd niepublikowanej, która odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej, mówił w Dwójce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń