Dr inż. arch. Szymon Popławski i techniki budowlane z okresu grecko-rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 10:00
Gościem audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" był dr inż. arch. Szymon Popławski - laureat Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gość Programu 2 Polskiego Radia opowiedział nam m.in. o swoich odkryciach dotyczących technik budowlanych z okresu grecko-rzymskiego.
Jak wznoszono budowle w okresie grecko-rzymskim?
Jak wznoszono budowle w okresie grecko-rzymskim?Foto: Shutterstock/Unai Huizi Photography
  • Gościem audycji był dr inż. arch. Szymon Popławski z Politechniki Wrocławskiej.
  • To tegoroczny laureat Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr inż. Szymon Popławski uczestniczył w wielu projektach terenowych w Egipcie i we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, studiując tam wszelkie aspekty antycznych technik budowlanych z okresu grecko-rzymskiego. W ramach studiów zagadnienia wypracował autorską metodę określania ilości materiału kamiennego wykorzystywanego w procesie wznoszenia zabudowań mieszkalnych, a dzięki zastosowaniu obrazowania trójwymiarowych skanów powierzchni kamienia i analizy relacji stratygraficznych śladów narzędzi jest w stanie wskazać, czy dane elementy konstrukcji pochodzą z jednego czy z wielu warsztatów kamieniarskich.

Analiza wiedzy budowlanej mieszkańców okazała się także niezwykle pomocna w dyskusji o ich etnicznym pochodzeniu. Obecnie przyjmuje się, że większość nowozakładanych osiedli Egiptu hellenistycznego budowali greccy emigranci zachęceni polityką Ptolemeuszy. Dr Popławski potwierdził tę tezę, badając warsztaty budowlane mieszkańców osad antycznych w Marinie el-Alamein i El Darazya.


Posłuchaj
27:37 Dwojka_Skarbiec_Nauki_Polskiej_2024_06_19-21-30-07.mp3 Dr inż. arch. Szymon Popławski i techniki budowlane z okresu grecko-rzymskiego

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr inż. arch. Szymon Popławski

Data emisji: 19.06.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/mgc

Czytaj także

Antyk na nasze czasy. Uczmy się od starożytnych Greków

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 22:00
Czy z wyzwaniami naszych czasów - takimi jak problem uchodźców, wojny, kryzys demokracji czy pandemia - możemy się zmierzyć, inspirując się starożytnymi Grekami? Profesor Marek Węcowski twierdzi, że tak i spróbuje przekonać do tego słuchaczy Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 17:00
- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
rozwiń zwiń