Jidysz – zapomniany język polskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 16:00
– Po 1918 r. w Galicji do jidysz zaczęli powracać nawet ci twórcy żydowscy, którzy wcześniej nie znali tego języka – mówiła jidyszystka dr Karolina Szymaniak.
Audio
  • Jidysz – zapomniany język polskiej awangardy (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Przed wojną język jidysz był jednym z najważniejszych języków mniejszościowych w Polsce
Przed wojną język jidysz był jednym z najważniejszych języków mniejszościowych w PolsceFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl

Dr Karolina Szymaniak jest dwukrotną stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie Start, a także stypendystką prof. Prokop-Janiec w ramach jej subsydium z programu Mistrz FNP. Jak wyznała, już w liceum wiedziała, co chce robić w przyszłości.

– Postanowiłam się zajmować tą tematyką, bo to kawałek mojej rodzinnej historii – powiedziała. – Ciekawił mnie też ów nieznany kulturze polskiej ogrom dziedzictwa, a żeby je poznać, trzeba było najpierw poznać język – dodała.

Już jako studentka mogła pochwalić się pierwszymi naukowymi osiągnięciami. Wraz z grupą młodych badaczy przygotowała antologię "Warszawska awangarda jidysz". – To była pierwsza po 1968 r. książka drukowana także w języku jidysz. To pozwoliło tej antologii zaistnieć za granicą. Dzięki temu jest używana jako podręcznik przez badaczy w wielu krajach – opowiadała.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadzenie:
Katarzyna Kobylecka
Goście:
Dr Karolina Szymaniak (literaturoznawczyni, lektorka języka jidysz, adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym, redaktorka naczelna kwartalnika "Cwiszn")

Data emisji: 19.12.2014
Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Dlaczego dla Żydów słowa są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 23:00
Pisarz Amos Oz i jego córka - profesor historii Fania Oz-Salzberger - próbują wyjaśnić to w swoim żywym i pouczającym dyskursie - "Żydzi i słowa". O książce porozmawiamy we wtorkowej audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
- Czułam rodzaj opieki... Jakby światu zależało, żeby ta historia została opowiedziana - mówiła Olga Tokarczuk, jedna z gwiazd Conrad Festival 2014, o procesie powstawania jej nowej powieści "Księgi Jakubowe".
rozwiń zwiń