Odkrywamy tajniki sztuki dewocyjnej z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:45
Naszym przewodnikiem była Zuzanna Sarnecka, która we Włoszech prowadzi badania nad XV i XVi-wieczną rzeźbą z polichromowanego drewna i szkliwionej terakoty.
Audio
  • Rozmowa z historyk sztuki Zuzanną Sarnecką (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Ołtarz ceramiczny w bazylice Santa Croce we Florencji
Ołtarz ceramiczny w bazylice Santa Croce we Florencji Foto: Thoom/Shutterstock.com

Zuzanna Sarnecka, która jest laureatką stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców, skończyła University of Cambridge i The Courtauld Institute of Art w Londynie. Obecnie jest doktorantką na University of Cambridge, a od 2016 r. związana jest z Uniwersytetem Warszawskim. Mimo że Zuzanna Sarnecka jest dopiero u progu kariery naukowej, ma już na koncie kilka publikacji w najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydawnictwach i czasopismach m.in. w Arte medievale i Artibus et Historiae. Wyniki jej badań przyniosły wiele ważnych odkryć zarówno z zakresu dokumentów źródłowych, jak i analiz zachowanych dzieł, pozwalając ukazać w nowym świetle ich funkcjonowanie w kulturze religijnej, zarówno w przestrzeni kościoła, jak i domu prywatnego.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Zuzanna Sarnecka (historyk sztuki)

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 15.15


Czytaj także

Jak bada się zachowania ludzkiego stada

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 12:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Bogdanem Wojciszke, jednym z laureatów tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, oraz z prof. Włodzimierzem Boleckim, wiceprezesem zarządu Fundacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młynarz z piekła rodem, czyli historie wokół młyna

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 16:00
- Młynarz był zawsze najbogatszą obok karczmarza i proboszcza osobą we wsi. Na tle innych wyróżniał się o wiele lepszym wykształceniem, a to dlatego, że potrafił zarządzać tą niezwykle skomplikowaną maszynerią, jaką jest młyn wodny albo wiatrak – tak o roli młynarza w średniowiecznym społeczeństwie opowiadał w Dwójce dr Krzysztof Rzepkowski z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
rozwiń zwiń