Służba czy usługi? Pracownicy domowi i ich "państwo"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:30
– W Polsce często mamy do czynienia z sytuacją, w której ta praca nie jest uznawana za pracę – mówiła socjolog dr Anna Kordasiewicz, autorka książki "(U)sługi domowe".
Audio
  • Dr Anna Kordasiewicz o relacjach osób wykonujących płatną pracą domową i ich pracodawców (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Publikacja (wydana w serii "Monografie" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) jest podsumowaniem ponad 10 lat badań nad historycznymi formami służby domowej, nad płatną pracą domową w powojennej Polsce i tą podejmowaną współcześnie przez Polaków za granicą.

Usługi.jpg

– Gra słów zawarta w tytule ma podkreślać skrajne możliwości realizacji relacji w płatnej pracy domowej – powiedziała dr Anna Kordasiewicz. – Pokazuję pewną rozpiętość pomiędzy dawnymi czasami a współczesnością, pomiędzy stosunkami społecznymi, w których trudno mówić o równości i prawach jednostki, a sytuacją, w której jedni ludzie sprzedają drugim swoje usługi – opowiadała.

Badaczka wskazywała m.in. na problemy związane z płatną pracą domową, takimi jak "współczesne niewolnictwo" czy lekceważenie praw pracowniczych, a także mówiła o niekiedy zaskakujących odkryciach, takich jak nianie w polskich domach w latach 50. i o pewnej zagadce socjologicznej, którą dziś muszą rozwiązywać pracodawcy. Zwróciła też uwagę na stereotyp Ukrainki. Okazuje się, że to wcale nie ona najczęściej zatrudniana jest jako pomoc domowa.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Anna Kordasiewicz (socjolog)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Być chrześcijaninem według Sørena Kierkegaarda

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:50
W audycji spotkaliśmy się z drem Andrzejem Słowikowskim, autorem książki "Wiara w egzystencji. Teoretyczny wymiar ideału w pismach pseudonimowych Sorena Kierkegaarda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejczycy i Afrykanie. Zderzenia światów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 20:19
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Michałem Tymowskim o jego książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty", która ukazała się w serii Monografie FNP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy tajniki sztuki dewocyjnej z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:45
Naszym przewodnikiem była Zuzanna Sarnecka, która we Włoszech prowadzi badania nad XV i XVi-wieczną rzeźbą z polichromowanego drewna i szkliwionej terakoty.
rozwiń zwiń