Strategie twórców, by przekazać dzieciom informacje na temat otaczającego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 13:42
Został wyróżniony przez Fundację za badania związane z analizą i interpretacją informacyjnego charakteru współczesnych utworów, adresowanych do dzieci i młodzieży. Gościem audycji będzie doktor Krzysztof Rybak z Wydziału Artes Liberales UW, tegoroczny laureat Programu START FNP.
Jakie strategie werbalne i niewerbalne stosują twórcy, aby przekazać dziecięcym odbiorcom informacje na temat otaczającego świata, w tym wydarzeń z przeszłości?
Jakie strategie werbalne i niewerbalne stosują twórcy, aby przekazać dziecięcym odbiorcom informacje na temat otaczającego świata, w tym wydarzeń z przeszłości?Foto: Shutterstock

Interesują go teksty nienarracyjne (publikacje popularnonaukowe) jak i teksty narracyjne. Próbuje zrozumieć, jakie strategie werbalne i niewerbalne stosują twórcy, aby przekazać dziecięcym odbiorcom informacje na temat otaczającego świata, w tym wydarzeń z przeszłości.

Ostatnio doktor Rybak bada specyficzne "gatunki", takie jak aktywnościowa informacyjna książka obrazkowa, i tematy, jak walka z kryzysem klimatycznym, niezwykle popularne na współczesnym rynku wydawniczym.

***

Na audycję Skarbiec nauki polskiej w środę (18.12) w godz. 22.30- 23.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

zch

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka dzieci
Czytaj także

Michał Nowakowski - badacz staropolskich tekstów użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 07:00
Gościem audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" był Michał Nowakowski, doktorant z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz laureat Programu START 2024.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja Europa- Chiny. Jaka jest wymiana wiedzy i technologii pomiędzy tymi cywilizacjami?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 22:30
Na czym polega współpraca między nowożytną cywilizacją Chin i Europy? Co wiemy o Europejczykach działających w Chinach? O tym opowiadał Albert Kozik, tegoroczny laureat Stypendium Start FNP, nagrodzony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za swoje dotychczasowe osiągnięcia badawcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorskie studia nad chasydyzmem naukowca z Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 21:20
Prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Został doceniony za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
rozwiń zwiń