Dyplomata przybył na Wyspy Brytyjskie w 1934 roku. Posadę ambasadora objął bez entuzjazmu, nie przeczuwając dokąd ostatecznie zaprowadzi go ta droga. - Był przekonany, że trafił do kraju, którego rola w relacjach polskich jest znikoma, a aktywność polityczna w Europie - niewielka. Był na wyspie, poza kontynentem, gdzieś na uboczu. Ale wszystko zaczęło się zmieniać na skutek polityki Hitlera. To Genewa zaczęła być marginalizowana, a jedną z głównych stolic, gdzie podejmowało się decyzje, stał się Londyn - prof. Rafał Habielski.
To właśnie w stolicy Królestwa Brytyjskiego Edwarda Raczyńskiego zastała II wojna światowa. Po 1945 roku dyplomata pozostał w Wielkiej Brytanii, będąc jedną z najważniejszych osób polskiej emigracji. W latach 1979-1986 objął urząd prezydenta RP na uchodźctwie. Zmarł w wieku 102 lat.
W audycji wysłuchacie archiwalnych wypowiedzi Edwarda Raczyńskiego, a także wspomnień jego rodziny. Z nagrania dowiecie się, iloma językami mówił Raczyński, dlaczego żartował, że jest Wszechpolakiem i jaki był jego sposób na długowieczność.
***
Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Rafał Habielski
Data emisji: 11.06.2018
Godzina emisji: 21.11
mg/abi