Isabelle Faust i NOSPR. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 23:00
13 marca znakomita skrzypaczka wystąpi z radiową orkiestrą w Katowicach. W programie Koncert "Pamięci anioła" Berga i inne niemieckie arcydzieła.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna i Alexander Liebreich podczas próby
Narodowa Orkiestra Symfoniczna i Alexander Liebreich podczas próbyFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Trudno o większy kontrast niż ten między III Symfonią D-dur (1815) a VIII Symfonią h-moll Niedokończoną (1822) Franza Schuberta. Trzecia, dzieło genialnego osiemnastolatka, zawdzięcza wiele Mozartowi i Rossiniemu, choć geniusz Schuberta znać w użyciu harmonii, w przenikaniu się genre kameralnego i symfonicznego, w serdecznej pogodzie przełamanej rysami głębokiego dramatyzmu. Ósma wyrosła na glebie wcześniej przez nikogo nieuprawianej – żyznej dojmującym tragizmem, ale też niebiańskim ukojeniem.

W muzyce Albana Berga można usłyszeć niejedno echo Schuberta. Miał głos żarliwy i liryczny, choć opanowany. Wyobraźnia jego wędrowała ścieżką graniczną między światem ziemskim i pozaziemskim. Jak Schubert, Berg nasłuchiwał muzyki Wiednia, jego kawiarni i winiarni. Koncert skrzypcowy „Pamięci anioła” dedykowany jest Manon Gropius, zmarłej w wieku 18 lat córki Almy Schindler (kiedyś żony Gustava Mahlera) i Waltera Gropiusa. Łączy rygor techniki serialnej z "licencjami" tonalnymi, co sprawia, że należy do najbardziej przystępnych dzieł dodekafonicznych. Wyjątkową pozycję zawdzięcza także swej treści: spogląda na życie już jakby z drugiej strony. Przekraczając ów próg, słuchamy cytowanego chorału Bacha "Es ist genug" ("Już dosyć, wystarczy").

Także Anton Webern w 6 utworach na orkiestrę op. 6 (1909) "przepracowuje" śmierć – odejście swej matki. Przechodzimy przez etap płonnych nadziei na uzdrowienie, uczestniczymy w kondukcie pogrzebowym, zostajemy włączeni w poczucie jej duchowej obecności. To szczyt ekspresjonizmu Weberna. Dzieło bogate w symbole związane z mistyką natury i z fascynacją osobą Emanuela Swedenborga, szwedzkiego wędrowca po zaświatach, który wywarł wielki wpływ na licznych artystów romantycznych i modernistycznych.

[Marcin Trzęsiok]

***

Program:

Franz Schubert III Symfonia D-dur

Alban Berg Koncert na skrzypce i orkiestrę "Pamięci anioła"

Anton Webern 6 utworów na orkiestrę op. 6

Franz Schubert VIII Symfonia Niedokończona

Wyk. Isabelle Faust - skrzypce; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Alexander Liebreich

Na transmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w piątek (13.03) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzą Małgorzata Pęcińska i Klaudia Baranowska.

materiały promocyjne/mm

Czytaj także

Piotr Beczała: nowa siedziba NOSPR zbliża Katowice do Londynu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 22:00
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej sali. Jest ona fenomenem na skalę światową, bo w czasach kryzysu, gdzie teatry są zamykane, gdzie na kulturę mało kto stawia, tutaj powstaje taka cudowna siedziba - mówił w Dwójce śpiewak, który swoim występem uświetnił Festiwal Otwarcia siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łańcuch XII. Nikt nie zna Lutosławskiego tak jak orkiestra

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 14:00
– Czasem członkowie NOSPR mówili: "Wie pan, myśmy to grali z Lutosławskim trochę spokojniej" – opowiadał Michał Klauza, dyrygent sobotniego koncertu na festiwalu Łańcuch.
rozwiń zwiń