Żołnierze wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 17:00
Niektórzy członkowie AK ukrywali się przed aparatem bezpieczeństwa jeszcze w 1989 roku...
Audio
Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze AK w czasie Powstania WarszawskiegoFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Po zerwaniu przez ZSRR stosunków z polskim rządem w Londynie w kwietniu 1943 roku narastał konflikt pomiędzy polską partyzantką a siła sowieckimi. Polscy żołnierze byli rozbrajani, internowani, deportowani, podstępnie mordowani. Z czasem do pacyfikacji podziemia niepodległościowego włączyli się polscy komuniści. Mimo to na Kresach Wschodnich zorganizowany opór polski, wspierany przez ludność cywilną, trwał co najmniej do końca lat 40. Ostatni partyzant prowadzący czynny walkę zbrojnę na terenie PRL, Józef Franczak "Lalek zabity został dopiero w 1963 roku, a wielu jego kolegów ukrywało się przed władzami komunistycznymi aż do przełomu 1989 roku.

W gruncie rzeczy byli żołnierze AK nie mieli żadnego wyboru. Rzekome "amnestie" 1945 i 1947 roku skończyły się represjami i aresztowaniami. Tych, którzy się wówczas nie zdekonspirowali, służby bezpieczeństwa poszukiwały i inwigilowały (wraz z dziećmi i wnukami!) jeszcze w latach osiemdziesiątych.

"Żołnierze wyklęci" - tytuł serii zeszytów historycznych, objętych patronatem Polskiego Radia - nie wydaje się w tym kontekscie ani trochę przesadzony. Z jej redaktorami, Maciejem Rosalakiem , Tomaszem Łabuszewskim i Kazimierzem Krajewskim rozmawiał w "Słowach po zmroku" Michał Nowak .

Aby posłuchać audycji wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Żołnierze wyklęci" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

''

Czytaj także

Z dziejów Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 13:00
Wspomnienia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czternastoletni łącznik AK

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 13:24
Bohaterem audycji będzie w tym tygodniu Leonard Szydłowski "Ryś" – żołnierz Armii Krajowej, kawaler Krzyża Walecznych.
rozwiń zwiń