Co wykryło "śledztwo biograficzne" na temat Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 10:00
Fragmenty książki Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" poświęconej biografii wybitnego pisarza czytał w Dwójce Grzegorz Damięcki.
Audio
  • Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Piątkowska "Prus. Śledztwo biograficzne", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Bolesław Prus
Bolesław PrusFoto: Wikimedia Commos/domena publiczna
Piatkowska_Prus_500pcx.jpg

Jak możemy przeczytać na okładce książki "Prus. Śledztwo biograficzne" opublikowanej przez Wydawnictwo Znak, autor "Lalki" ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

W pięciu odcinkach biografii pisarza prezentowanych na antenie Dwójki przybliżymy dzieciństwo i wczesną młodość Aleksandra Głowackiego. Poznamy losy dziecka, którego matka zmarła na gruźlicę, gdy miał trzy lata, a ojciec nie chciał się nim w ogóle zajmować. Wychowywany przez krewnych doznał przemocy, co pozostawiło trwały ślad w jego psychice.

Dowiemy się o relacjach Aleksandra ze starszym bratem Leonem, o udziale przyszłego pisarza w powstaniu styczniowym i o początkach uczucia do kuzynki Oktawii Termbińskiej, która została potem jego żoną. A rozstaniemy się z bohaterem książki w momencie, gdy decyduje się na studia w Warszawie i w liście do przyjaciela napisze: Ja jestem wolny człowiek; nikt mnie nie zegnie, nikt nie okulbaczy, nikomu, choćby najzdolniejszemu, nie ustąpię, ani nikogo do moich widoków nie zmuszę . Droga moja należy do mnie.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Dorota Gacek

Czytał: Grzegorz Damięcki

Data emisji: 15-19.05.2017

Godzina emisji: 9.45

jp/mc

Czytaj także

Przy wspólnym stole z bohaterami "Lalki"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:04
"Piła z kryształów, jadała ze sreber i porcelany kosztownej jak złoto" - pisze o Izabeli Łęckiej Bolesław Prus. A czy bohaterka "Lalki" stosowała jakąś dietę? 
rozwiń zwiń