"Trzydzieści sześć opowiadań". Isaac Bashevis Singer jako mistrz krótkich form

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 21:06
Od poniedziałku w audycji "To się czyta" przedstawiamy "Trzydzieści sześć opowiadań" Isaaca Bashevisa Singera. To zbiór krótkich form, które dają wyobrażenie o bogatym warsztacie i różnorodności utworów noblisty. Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czyta Grzegorz Damięcki.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Isaac Bashevis Singer to - jak dotąd - jedyny laureat literackiej Nagrody Nobla za twórczość pisaną w języku jidysz. Mimo że jest autorem licznych powieści, przede wszystkim słynie z krótkich form prozatorskich.

W Dwójce prezentujemy wybrane fragmenty ze zbioru "Trzydzieści sześć opowiadań", przełożonych z jidysz na język polski. Liczba tekstów, zamieszczonych w wydaniu, nawiązuje do żydowskiej legendy o lamedwownikach – trzydziestu sześciu sprawiedliwych w każdym pokoleniu. Według podań, to ludzie skromni, pozostający w ukryciu, dzięki nim świat może istnieć.

Jak czytamy w opisie książki, "ten reprezentatywny wybór daje wyobrażenie o różnorodności utworów Singera, począwszy od monologów prostych mieszkańców sztetli, a nawet demonów, poprzez humorystyczne opowieści inspirowane folklorem żydowskim, do przejmujących tekstów mówiących pośrednio o Zagładzie. Pojawiają się tu opowiadania zarówno autobiograficzne, osadzone w polsko-żydowskiej historii, jak i fantastyczne, wykraczające poza miejsce i czas, ukazujące ludzkie namiętności i pragnienia".

Wybrane fragmenty na antenie radiowej Dwójki czyta Grzegorz Damięcki.

***

Na audycję To się czyta zapraszamy od poniedziałku do piątku (16-20.09) w godz. 9.30-9.40.

am 


Czytaj także

Izaak Baszewis Singer w oczach Meirav Hen - wielki pisarz, niezbyt dobry dziadek

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:00
- Izaak Singer nie był ciepłą osobą, był bardzo zajętym artystą, skupionym na swojej pracy. Ale gdy mając 20 lat odwiedziłam go w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałam, jak niezwykłym był człowiekiem - mówiła w Dwójce Meirav Hen, wnuczka słynnego pisarza i noblisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego. Czyta Grzegorz Damięcki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 19:30
W cyklu "Książka do słuchania" przypominamy powieść "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego z 2011 roku. 
rozwiń zwiń