Określenia "córki w pudełku" w jednym ze swych przemówień użyła Toshiko Kishida, nazywana jedną z pierwszych japońskich feministek. Tytuł "Kwiaty w pudełku" w pewnym sensie łączy się z jej postacią. W tej książce Karolina Bednarz zdecydowała się pokazać, jak funkcjonują kobiety w Japonii.
Ikigai - rewolucja w stronę szczęścia
Ikigai - rewolucja w stronę szczęścia
- Pierwsze rozmowy, które przeprowadziła już myśląc o książce, to były rozmowy z kobietami uprzywilejowanymi, tokijkami, bogatymi - mówiły o dyskryminacji w pracy, problemach w związku, ale żyło im się bardzo dobrze - wspomina gość Dominiki Klimek. - Później, przyglądając się danym statystycznym, okazało się, że te kobiety nie są reprezentacyjne dla społeczeństwa japońskiego. Zainteresowałam się kobietami bezdomnymi, chorymi, ofiarami przemocy. Redaktor mojej książki zwrócił mi uwagę na środowisko LGBT.
Karolina Bednarz zwraca uwagę na dwa stereotypowe obrazy Japonii - pierwszy związany z fetyszem, drugi - grzeczny, związany z tradycyjnymi rolami. Jak wyglądają maski przyjmowane przez Japończyków? Jak traktowany jest indywidualizm w kraju kwitnącej wiśni? O czym de facto jest książka "Kwiaty z pudełka"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Karolina Bednarz (dziennikarka, reportażystka, autorka bloga "W krainie tajfunów", autorka książki "Kwiaty w pudełku")
Data emisji: 23.04.2018
Godzina emisji: 19.15
pj/kul