Dzieła pokazane na wystawie "Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego" pochodzą niemal wyłącznie ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. To łącznie 121 prac - obrazów i rysunków - przede wszystkim autorstwa członków dynastii Brueghlów, artystów z nimi związanych oraz tych, którzy wywarli na nich wpływ.
Dyrektor Global Art Exhibitions i pomysłodawca wystawy Joseph Guttmann wyjaśnił, że wystawa dzieł artystów z rodziny Brueghlów jest organizowana po raz czwarty. - Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w zeszłym roku we Włoszech, później wystawa była prezentowana w Izraelu i ponownie wróciła do Włoch. Ta ekspozycja to pierwsza prezentacja dzieł Brueghlów jako dynastii malarskiej - powiedział Guttmann. Po Wrocławiu ekspozycja my być jeszcze prezentowana w Paryżu. Później obrazy prawdopodobnie wrócą do swoich właścicieli.
Co warto zobaczyć?
Najcenniejszym obrazem pokazywanym na wystawie jest "Siedem Grzechów Głównych" Hieronima Boscha - dzieło powstałe na początku XVI wieku. - Pod wielkim wrażeniem twórczości Boscha był założyciel rodu Brueghlów - Pieter Brueghel Starszy. W jego twórczości widać, że kopiował pewne rozwiązania stosowane przez Boscha - powiedziała jedna z kuratorek wystawy Monika Burian Jourdan.
Charakteryzując twórczość artystów z dynastii Brueghlów kolejna z kuratorek wystawy dr Serenella Baccaglini podkreśliła, że w dziełach tych artystów, a w szczególność w obrazach Pietera Brueghla Starszego, widać zamiłowanie do malowania scen z życia codziennego. - W przeciwieństwie do malarstwa włoskiego z podobnego okresu, które przedstawiało metafizykę i duchowość, flamandzcy artyści malowali sceny z życia zwykłych ludzi w żaden sposób bezpośrednio nie afirmując ich duchowości - powiedziała.
- Na uwagę na pewno zasługują również dwa dzieła będące wynikiem współpracy Jana Brueghla Starszego i Pietera Paula Rubensa - to "Madonna z Dzieciątkiem otoczona girlandą kwiatów" oraz "Bójka przy stole do gry w karty" - powiedziała historyk sztuki Agnieszka Patała. Istotną część wystawy stanowią również dzieła Pietera Brueghla Młodszego, syna protoplasty rodu. - Zasłyną on z tego, że kopiował dzieła ojca i przez to stały się one sławne. Szczególnie ważny obraz tego artysty to "Pochlebcy" - wyjaśniła Patała.
Wystawę "Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego" można zwiedzać od wtorku w Pałacu Królewskim, gdzie znajduje się Muzeum Miejskie Wrocławia. Ekspozycja będzie czynna do końca września.
Organizatorem wystawy jest Galeria Miejska we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Art For Public. Mecenasem zaś miasto Wrocław. Dzieła pokazywane na wystawie ubezpieczono na łączną kwotę 57 mln euro.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk