"Władysław Bartoszewski - więzień Auschwitz, który walczył z nazistami i komunistami, otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej, a potem zaskoczył samego siebie działając na rzecz pojednania z Niemcami" - tak przedstawia zmarłego profesora "New York Times".
Gazeta cytuje byłego ambasadora Izraela w Warszawie - Szewacha Weissa, który nazwał Bartoszewskiego wielkim bohaterem w czasie i po wojnie. - Jego biografia jest naszą biografią - oświadczył Weiss.
"New York Times" przypomina działalność Władysława Bartoszewskiego w Żegocie, pomoc Żydom podczas powstania w getcie oraz fakt, że mimo przerwania formalnej edukacji w czasie wojny, potem wykładał na uniwersytetach na całym świecie i wydał ponad 40 książek.
Amerykański dziennik cytuje także powiedzenie Bartoszewskiego o tym, że zawsze warto być przyzwoitym oraz słowa z jego ostatniego przemówienia, w którym przedstawił wizje współistnienia chrześcijan, Żydów i muzułmanów, nie będących ekstremistami.
Źródło: TVN24/x-news
ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>
Władysław Bartoszewski był dyplomatą i historykiem, a także publicystą. Otrzymał Order Orła Białego. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej. Po 1989 roku był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera - najpierw w rządzie Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. Przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Niezłomny orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. W okresie okupacji hitlerowskiej był więziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Zmarł w piątek w Warszawie. Miał 93 lata.
Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat >>>
mr