Zostali w naszej pamięci
Ludwik Erhardt - publicysta i krytyk muzyczny, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletni redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego" - zmarł 12 marca br. w wieku 87 lat.
- Był to człowiek niezwykle niezależny, a jednocześnie nieprawdopodobnie kulturalny i bardzo dowcipny. Często mówiliśmy o kimś, kto po prostu był oceniony przez nas jako człowiek głupi. Pan Ludwik nigdy nie używał takich epitetów, jego ulubionym słowem było wtedy "osioł". Tak samo o naukowcach, a zwłaszcza politykach, którzy nie mieli wiele do powiedzenia, a bardzo poważnie podchodzili do sprawy, w której zabierali głos, mówił "nadęte balony". Nie ukrywam, że do "Ruchu Muzycznego" czasem trafiały teksty muzykologów szalenie wyszukane, ale niezrozumiałe nawet dla nich samych. I to było nazywane muzykologicznym bełkotem - opowiadał Kacper Miklaszewski, który był podwładnym Ludwika Erhardta w tym piśmie.
Z najważniejszym pismem w dziedzinie muzyki poważnej Ludwik Erhardt związany był od 1957 roku, najpierw jako redaktor, później jako sekretarz redakcji, a od 1971 roku jako redaktor naczelny (do 2008 roku). Był niestrudzonym popularyzatorem muzyki w mediach.
15:15 2022_11_03 12_44_43_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Wspomnienia o Ludwiku Erhardcie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
W tym tygodniu (31.10-4.11) w audycji "Głosy z przeszłości" wspominaliśmy zmarłych w ciągu minionego roku zasłużonych i wybitnych ludzi ze świata kultury: Olgierda Pisarenkę, Sylwestra Chęcińskiego, Marynę Miklaszewską, Ludwika Erhardta, Tadeusza Bradeckiego.
Poniedziałkowy odcinek cyklu poświęcony był Olgierdowi Pisarence.
Polski muzykolog, krytyk muzyczny, przez 50 lat redaktor dwutygodnika "Ruch Muzyczny" - był również autorem wielu audycji radiowych, które powstawały we współpracy z Polskim Radiem, m.in. z radiową Dwójką. - Przede wszystkim przygotowywał audycje dotyczące twórczości operowej: Ryszarda Straussa, Bohuslava Martinů, Arnolda Schönberga - wspominał redaktor Andrzej Sułek.
14:54 Głosy-z-przeszlosci-olgierd-pisarenko- 2022_10_31-12-44-57.mp3 Olgierd Pisarenko we wspomnieniach Krzysztofa Knittla, Władysława Malinowskiego i Karoliny Kolinek-Siechowicz (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Bohaterem wtorkowej (1.11) odsłony audycji był Sylwester Chęciński.
Reżyser zmarł 8 grudnia 2021 we Wrocławiu. Miał 91 lat. Zasłynął komediami ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane"), ale jego dorobek filmowy zawiera udane obrazy różnych gatunków. - Oczywiście był artystą, stworzył całą serię wspaniałych filmów, spektakli telewizyjnych. Operując przede wszystkim kinem gatunkowym (komedią), potrafił stworzyć filmy perfekcyjne - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, historyk kina i krytyk filmowy, o zmarłym reżyserze.
14:23 2022_11_01 12_45_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Sylwester Chęciński we wspomnieniach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
W środę (2.11) wspominaliśmy Marynę Miklaszewską.
Maryna Miklaszewska ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkinią zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia. "Była kobietą walczącą, niepokorną. Miała umiejętność delikatnego dotykania istoty rzeczy, bez używania pustych, wyświechtanych słów. Inspirowała młodsze pokolenia jako jeden z wzorców kobiecości" - tak na antenie Dwójki zmarłą Marynę Miklaszewską wspominała w maju tego roku Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
13:55 2022_11_02 12_46_49_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Wspomnienia o Marynie Miklaszewskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Ostatni, piątkowy odcinek cyklu poświęcony był zaś Tadeuszowi Bradeckiemu.
Aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie - był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
15:49 Glosy-z-przeszlosci-Tadeusz-Bradecki 2022_11_04-12-44-45.mp3 Twórczość Tadeusza Bradeckiego wspomniał Wojciech Majcherek w rozmowie z Anną Lisiecką (Głosy z przeszłości/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Głosy z przeszłości
Przygotowali: Beata Stylińska, Aldona Łaniewska-Wołłk, Jakub Kukla, Karol Furtak, Anna Lisiecka
Data emisji: 31.10-4.11.2022
Godzina emisji: 12.45
pg