Martyna Poznańska i jej muzyczne wędrówki na wschód

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 10:00
Martyna Poznańska nie studiowała kompozycji, gry na instrumentach muzycznych czy śpiewu, jednak jak mało kto potrafi słuchać świata i z nagrań układać opowieści o emocjach zarówno zbiorowości, jak i pojedynczych istot. Ludzi, owadów, miejsc...
Inspiracją dla Martyny Poznańskiej są m.in. dźwięki natury
Inspiracją dla Martyny Poznańskiej są m.in. dźwięki naturyFoto: Shutterstock/WHYFRAME

W 2013 roku artystka pół roku spędziła na Wschodzie Europy: wschodzie Polski, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Gruzji, Rosji - dźwiękowe pamiątki tej podróży są dziś dokumentami tamtych miejsc, przedstawiła je między innymi w ramach ostatniego festiwalu Maerzmusik w Berlinie.

Gorąco zapraszam na spotkanie z Martyną Poznańską i jej sztuką dźwięku w cyklu "Nowa Polska".

Pozdrawiam

Ewa Szczecińska

Posłuchaj
59:20 nowa polska 15.mp3 Martyna Poznańska i jej muzyczne wędrówki na wschód (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Martyna Poznańska to artystka interdyscyplinarna, która pracuje w różnych mediach, tworząc połączenia pomiędzy niematerialnym medium dźwięku i materią stałą. Obejmuje to ćwiczenia aktywnego słuchania oraz nagrania terenowe w połączeniu z pracą z różnymi narzędziami wizualnymi, takimi jak wideo, instalacja, jej własne ciało czy rysunek.

Poznańska prezentowała swoje prace i występowała na pokazach międzynarodowych w Akademie der Künste w Berlinie, Deutsche Oper w Berlinie, Aperto Raum Berlin i innych miejscach. Pracowała z takimi znanymi artystami jak Hans Peter Kuhn (Übergang, Martin- Gropius-Bau Museum, Berlin, 2017), i Peter Cusack.

Martyna obecnie mieszka i tworzy w Berlinie.

[wykorzystano tekst ze strony Martyny Poznańskiej]

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Głos kobiet w muzyce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:25
Zawód kompozytor był przez długie lata domeną mężczyzn. Kompozytorki w historii muzyki europejskiej były raczej wyjątkami. Ostatnio zdaje się to powoli zmieniać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń