- Wielu Polaków przeżywa tu szok kulturowy: Szwedom obce jest nakazywanie czegoś dzieciom, besztanie ich czy ograniczanie ich wolności, nie wspominając o karach fizycznych. Pojawia się nieufność: "Pamiętaj, jak w socjalu wezmą ci dziecko, to już po nim!". I strach, gdy szwedzcy urzędnicy zapraszają rodzinę na spotkania, sprawdzają, jak żyje - przyznaje autor na kartach swojej książki.
20:36 _PR2 (mp3) 2025_02_19-17-13-21.mp3 "Dla dobra dziecka". Wychowanie najmłodszych - różnice między szwedzkim a polskim społeczeństwem (Wybieram Dwójkę)
Szwedzka ustawa o ochronie ludzi młodych
Statystyki podają, że 2021 roku szwedzkie służby specjalne otrzymały zawiadomienia dotyczące 216 tysięcy dzieci, to niemal 10 procent w skali kraju. - W Szwecji znacznie częściej, nawet osoby postronne, zgłaszają sygnały zaniepokojenia. Ma to miejsce nawet w drobnych sprawach: jeśli widzą, że ktoś szturchnie dziecko lub podniesie głos, zawiadamiają o tym służby. W Szwecji są pracownicy odpowiedzialni tylko za to, by dbać o dobro dzieci. Jak podają statystyki, sześć na dziesięć zawiadomień składanych jest przed funkcjonariuszy publicznych, głównie nauczycieli i policjantów - wyjaśnił w Dwójce Maciej Czarnecki.
Czytaj także:
Wspólna troska o wychowanie najmłodszych
- Państwo trzyma rękę na pulsie, a legendy o odbieraniu dzieci rodzicom siłą, są mocno przesadzone. Wszystko to wynika to z przekonania społeczeństwa, że dziecko nie jest własnością rodziców, a odpowiedzialność za nie ponosi całe społeczeństwo - wyjaśniał autor publikacji.
- Mamy przykłady krajów, w tym Polski, w których system opieki nie działa tak, jak powinien. Tylko w naszym kraju, każdego roku 30 dzieci jest katowanych na śmierć i ginie z ręki rodziców. Nie mamy nawet dokładnych statystyk, ile dzieci przezywa codzienne dramaty w swoich mieszkaniach - zaznaczył.
Polacy dopuszczają kary cielesne względem dzieci
Według najnowszych badań Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" 36 procent Polaków, dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. Co więcej, dorośli na ogół znajdują dla nich uzasadnienie. Aż 80 procent badanych uważa, że krzyk to odpowiedni sposób dyscyplinowania najmłodszych.
Poważne konsekwencje społeczne
Eksperci zaznaczają, że następstwem przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci mogą być: poczucie winy, obniżona samoocena i problemy z przystosowawczym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Szacuje się, że blisko 79 procent dzieci doświadczyło jakiegoś rodzaju przemocy, a 32 procent doświadczyło przemocy ze strony bliskich osób.
***
Maciej Czarnecki to dziennikarz i korespondent. Pisze głównie o USA, Skandynawii i migracjach na świecie. W 2024 roku został nominowany do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż z Somalii.
***
Rozmawiała: Katarzyna Fitzwilliams
Gość: Maciej Czarnecki (dziennikarz i korespondent)
Data emisji: 19.02.2025
Godzina emisji: 17.10
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.
PR1/zch