"Jan Paweł II - jego pontyfikat zmienił Kościół i świat"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 17:30
- W 1978 roku było jak w słowach psalmu 126 "gdy Pan odmienił los Syjonu, wydawało się nam, że śnimy". Nikt absolutnie nie przypuszczał, że Polak kiedyś zostanie papieżem - mówił w audycji "Dwie do setki" ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia przez wiele lat towarzyszący Ojcu Świętemu podczas podróży apostolskich.
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieża
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieżaFoto: shutterstock

Jan Paweł II był głową Kościoła katolickiego w czasach pełnych trudnych wyzwań i przełomów. Dokładnie w 17. rocznicę śmierci papieża Polaka mówiliśmy o nim w specjalnym wydaniu audycji "Dwie do setki". Na antenie Dwójki prezentowaliśmy m.in. archiwalne wypowiedzi i wspomnienia o pielgrzymkach papieża do Polski.

Dni odejścia

2 kwietnia 2005 roku odszedł Jan Paweł II. O ten dzień zapytaliśmy księdza Andrzeja Majewskiego SJ, szefa Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

17 lat temu, nasz gość na licznych kanałach przekazał polskim widzom informację o odejściu papieża. - Po raz pierwszy w historii Telewizji Polskiej, wszystkie anteny złączyły się, żeby podać tę smutną wiadomość - wspominał jezuita. 

Tydzień wcześniej wierni w Wielki Piątek mogli zobaczyć Ojca Świętego podczas Drogi Krzyżowej transmitowanej z Watykanu. Wówczas był zbyt słaby, by uczestniczyć w niej osobiście, ale do historii przeszły kadry jego dłoni ściśniętych na krzyżu.

​Technologia na służbie 

W audycji zajrzeliśmy także do radiowych archiwów, w których zachowało się wiele cennych nagrań dotyczących papieża oraz jego pielgrzymek. Wiele z tych nagrań powstało dzięki pracy długoletniego reżysera dźwięku, kierownika Wydziału Transmisji w Dyrekcji Produkcji Radiowej ​Polskiego Radia Andrzeja Solczaka​.

Gdy w roku 1979 doszło do pierwszej papieskiej pielgrzymki, władze szkoliły kamerzystów, żeby nie kadrować tłumów, to jednak się nie udało. Radiowcy mieli inne wyzwania. - Były tysiące ograniczeń. Każdy miał swoje wymagania: BOR, służby, a Kościół założenia. Nie zawsze się jedno z drugim łączyło - opowiadał dźwiękowiec. - I jeszcze kwestia sprzętu, dostęp, możliwości zakupu. Kiedy były pierwsze pielgrzymki robiło się tzw. byle czym.

Z biegiem czasu możliwości sprzętowe naturalnie znakomicie się poprawiały. Z 16 mikrofonów zbierających dźwięk w latach 80., podczas pielgrzymek dziesięć lat później, radiowcy dysponowali 120. Wówczas okazało się, że oprawa i tło podczas spotkań niosą ogromne emocje. Znamy je z dialogów papieża z wiernymi, czy ich wzruszających śpiewów.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ POLAK >>>

Andrzej Solczak bezpośrednio pracował przy relacjach od końca lat 90. - Ojciec Święty ze swoim zapleczem poruszał się bardzo szybko, natomiast instalacja techniki musi być 48h wcześniej - podkreślił. - Mieliśmy tylko dwa wozy, a trzeba było zbudować trzeci. Cały czas się denerwowałem, żeby zdążyli, a to nie było takie proste.

- Trasę papieską objeżdżałem dwa lub trzy razy - wspominał nasz gość. - Raz w oficjalnej ekspedycji, gdzie byli przedstawiciele rządu, wszystkich zainteresowanych i biorących udział służb itd. Wtedy można było zarysować sobie w wyobraźni jaki będzie problem. Drugi objazd był bardziej szczegółowy. Powstawał plan przestrzenny: gdzie mogą stanąć wozy, którędy można przeprowadzić kable, bo przecież papież nie może jechać, ani iść po kablach.

Spuścizna moralna i literacka

W audycji sięgnęliśmy do zasobów archiwalnych Polskiego Radia, aby opowiedzieć o twórczości literackiej, teatralnej i poetyckiej Karola Wojtyły. Naszym rozmówcą w tym obszarze był profesor Jacek Popiel, teatrolog i literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego stanął na projektu badawczego, jakim są trzy tomy zatytułowane "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Dramaty. Szkice".

O poetyckiej spuściźnie papieża rozmawialiśmy z prof. Wojciechem Kudybą, poetą, krytykiem, historykiem literatury. W audycji przywołaliśmy też pielgrzymkę papieża na Ukrainę. O jej znaczeniu opowiadał dr Bartosz Wieczorek - filozof i teolog, specjalista w Instytucie Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II.


Posłuchaj
207:01 2022_04_01 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Jan Paweł II w 17. rocznicę śmierci (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem po południu 16 października 1978 roku w ósmym głosowaniu, w trzecim dniu konklawe.

Był to pierwszy od 1522 roku papież spoza Włoch. Imię Jan Paweł II przyjął po zmarłym zaledwie 33 dni od rozpoczęcia pontyfikatu Janie Pawle I. Był jednym z najmłodszych papieży w historii - w dniu wyboru miał bowiem 58 lat. Karol Wojtyła został wybrany na papieża podczas ósmego głosowania. Spośród 111 uczestniczących w konklawe duchownych, swój głos oddało na niego 99 kardynałów.

Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku, po 27 latach posługi.

27 kwietnia 2014 roku w Watykanie na placu Świętego Piotra, dwaj papieże XX wieku - błogosławiony Jan XXIII oraz błogosławiony Jan Paweł II - zostali ogłoszeni świętymi kościoła katolickiego.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Andrzej Sułek i Paweł Siwek

Goście: ks. Andrzej Majewski (szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia),  Andrzej Solczak (kierownik Wydziału Transmisji w Dyrekcji Produkcji Radiowej ​Polskiego Radia), prof. Jacek Popiel (teatrolog i literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. Wojciech Kudyba (poeta, krytyk, historyk literatury), dr Bartosz Wieczorek (filozof i teolog, specjalista w Instytucie Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II), Jakub Skrzywanek, Paweł Dobrowolski (twórcy spektaklu "Śmierć Jana Pawła II")

Data emisji: 2.04.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Pierwsza konferencja prasowa papieża w historii

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:35
34 lata temu, niedzielnym popołudniem 17 stycznia 1988 roku, w dość chłodnym Rzymie, papież Jan Paweł II brał udział w pierwszej w historii świata konferencję prasową. Świat już wtedy zdawał sobie sprawę, jak bardzo zmienia się Watykan i Kościół katolicki (z języka greckiego katholikos to powszechny) za pontyfikatu Papieża-Polaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 05:58
Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
rozwiń zwiń