Polskie Radio
Section05

Abchazja

Ekspertka: nowa wojna w Gruzji nikomu nie jest na rękę

10 lat temu wybuchła rosyjsko-gruzińsko wojna o Osetię Południową. Po wielu miesiącach prowokacji ze strony południowoosetyjskich separatystów, wspieranych przez rosyjskie wojska ówczesny prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podjął decyzję o odzyskaniu kontroli nad zbuntowanym regionem. – Gruzini są narodem twórczym i potrafią wziąć sprawy we własne ręce – mówiła w audycji "Spojrzenie na wschód” Aneta Strzemżalska, współpracownik naukowy Uniwersytetu Europejskiego w Sankt Petersburgu.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Osetia Południowa Piotr Pogorzelski Rosja ŚWIAT Europa

Mija 10 lat od wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej

- W ostatnich miesiącach przed sierpniem 2008 roku dochodziło do dantejskich scen. Nocą separatyści oddawali w kierunku gruzińskich wiosek salwy z karabinów maszynowych. Dochodziło do prowokacji - mówił w PR24 Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia. Gościem Polskiego Radia 24 był też Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Rosja Moskwa Tbilisi konflikty międzynarodowe Osetia Południowa

10 lat po wojnie w Gruzji. Czemu Rosja zaatakowała?

W nocy z 7 na 8 sierpnia mija 10 lat od wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej. W 2008 roku Gruzja próbowała przywrócić kontrolę nad zbuntowanymi prorosyjskimi republikami - Abchazją i Osetią Południową. Separatystów zbrojnie wsparła Moskwa, argumentując to względami obrony rosyjskiej ludności. Mimo protestów na arenie międzynarodowej, Rosja zaatakowała Gruzję wypierając jej wojska oraz ludność cywilną z terenów zajętych republik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Rosja Osetia Południowa

"Tych państw w teorii nie ma, choć w praktyce są namacalne"

- Myślę, że na mapie świata jest obecnie dziesięć, a może nawet więcej państw nieuznawanych. Ja natomiast zajmowałem się tymi geograficznie niezbyt odległymi od Polski, bo leżącymi na obszarze postsowieckim - mówił w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych".
Zobacz więcej na temat:  literatura podróże Czwórka Tomasz Grzywaczewski Osetia Południowa górski karabach Dominika Klimek

Parapaństwa pod kontrolą Moskwy. Narzędzia polityki Kremla

– Są one czarnymi dziurami światowej geopolityki. Większość z nich jest zinfiltrowana przez rosyjskie służby specjalne – powiedział dziennikarz i podróżnik Tomasz Grzywaczewski. W audycji Stacja Deszyfrująca rozmowa o funkcjonowaniu i powiązaniach parapaństw, nieuznawanych przez inne kraje, będących pod kontrolą Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja Moskwa Władimir Putin Osetia Południowa naddniestrze Gruzja Ukraina Sebastian Rybarczyk

Gruzja zrobiła czarną listę Rosjan. Moskwa oburzona

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło swoich obywateli przed podróżami do Gruzji. Resort przypomniał, że kilka dni temu władze w Tbilisi wpisały na „czarną listę” byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa jednocześnie sugerując, że podobne sankcje mogą dotknąć każdego Rosjanina, który odwiedzał separatystyczne regiony: Abchazję i Osetię Południową.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gruzja ŚWIAT Osetia Południowa Tbilisi

NASZA RELACJA Mustafa Dżemilew: cena za ustępstwo Rosji może być straszna

Spodziewam się, że Zachód utrzyma sankcje i presje na Rosję – o tym mówił Mustafa Dżemilew, wygnany z Krymu lider Tatarów Krymskich, dysydent z czasów radzieckich, na konferencji w Warszawie. O Krymie opowiadali również Tatarzy Krymscy zajmujący się obroną praw człowieka, prześladowaniami na okupowanym półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Mustafa Dżemilew Krym Tatarzy krymscy Rosja Ukraina Parlament Europejski TYLKO U NAS Gruzja Andrzej Grzyb prawa człowieka Helsińska Fundacja Praw Człowieka