Polskie Radio
Section05

Adrian Bąk

Mosul wyzwolony. Czy to koniec Państwa Islamskiego?

Premier Iraku ogłasza wyzwolenie Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego. Hajder al-Abadi przyleciał do położonego na północy kraju miasta, by ogłosić ostateczne zwycięstwo wojska nad oddziałami fanatyków. Jeśli informacje o przejęciu całkowitej kontroli nad Mosulem potwierdzą się, to będzie to oznaczało praktyczny koniec tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Iraku. W Polskim Radiu 24 sukces w walce z Państwem Islamskim komentował Adrian Bąk z Naczelnej Redakacji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mosul Irak Państwo Islamskie Kurdowie

Szczyt G20 w Hamburgu. Protesty przeciwników spotkania

W cieniu płonących barykad rozpoczął się w Hamburgu "Szczyt G20". W czwartek wieczorem kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Donaldem Trumpem. W piątek wszyscy oczekują na spotkanie Władimira Putina z amerykańskim prezydentem. Szczyt G20 zapowiadał w Polskim Radiu 24 Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Hamburg G20 Angela Merkel Donald Trump Władimir Putin

"Francuzi mogą chcieć przeciwważyć sukces Macrona"

- Większość parlamentarna może być prawicowa lub centroprawicowa jako przeciwwaga dla prezydenta, który jest młody i nie do końca znany – powiedział w programie Świat w Południe dr Łukasz Jurczyszyn w Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wybory we Francji komentowali także korespondentka Polskiego Radia 24 Magdalena Skajewska i dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory prezydenckie Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen Magdalena Skajewska

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Ukraina Donbas Maciej Jastrzębski Agnieszka Bryc

Napięcie na linii UE-Turcja. W tle wybory i referendum

Komisja Europejska wezwała Turcję, aby powstrzymała się od działań i oświadczeń mogących zaostrzyć konflikt, związany z tureckimi wiecami w krajach UE. Zapowiedziała też, że oceni planowane w Turcji zmiany konstytucyjne w świetle starań tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej. Sytuację komentował w audycji Świat w Powiększeniu Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Holandia Niemcy

Juncker chce Unii wielu prędkości. "Quo vadis, Europo?"

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker przygotował pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty, ale nieoficjalnie wiadomo, że stawia przede wszystkim na jeden z nich. Opublikowane dziś wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Brexit

Masowe protesty w Rumunii. "Przeciw korupcji, koneksjom"

To nie protesty poparcia dla opozycji, a przeciwko skorumpowaniu władz i elit Rumunii – mówił w Jedynce dr hab. Adam Burakowski. Dodał, że z Rumunii wyjechały 3 mln osób, bo młodzi ludzie nie mając koneksji, nie mogą robić kariery i nie mają żadnych perspektyw, a zatem emigrują. Teraz ludzie protestują przeciw prawu, które znosi ściganie z urzędu korupcji do około 40 tysięcy euro.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Grzegorz Ślubowski Michał Dworczyk relacje polsko-ukraińskie ŚWIAT

"Sukcesem jest spotkanie walczących z sobą stron"

Trwają rozmowy w sprawie pokoju w Syrii, w stolicy Kazachstanu Astanie. W negocjacjach biorą udział m.in. delegacje z Rosji, Turcji, Iranu i Syrii, a także syryjska opozycja. USA ma reprezentować ambasador tego kraju. O konferencji pokojowej w Astanie mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc, UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Syria konflikty międzynarodowe Wojna w Syrii Astana Agnieszka Bryc Rosja Turcja Iran USA

Czy wielka polityka zna słowo "przepraszam"?

W rocznicę ataku lotnictwa marynarki wojennej Japonii na amerykańską bazę wojskową Pearl Harbor premier Japonii Shinzo Abe ma spotkać się z prezydentem USA Barackiem Obamą. W kontekście tej wizyty mówiło się również o przeprosinach, których jednak zabraknie. Jaką wagę mają w polityce przeprosiny? Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu Rafał Tomański, dziennikarz TVP Info, znawca Azji.
Zobacz więcej na temat:  Shinzo Abe Barack Obama USA Japonia Pearl Harbour

Zabójstwo ambasadora. Prezydent Turcji dzwoni do Putina

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony w Ankarze. Jak informują tureckie media, dyplomata został zaatakowany na otwarciu wystawy „Rosja oczami Turków" w Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy Turcji. Gościem programu Świat w Powiększeniu był Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja Syria terroryzm zamach Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin Karol Wasilewski Ankara

Atak na kościół Koptów w Kairze. Prześladowania będą trwać?

- Koptowie są postrzegani jako stronnicy Sisiego i są obwiniani za błędy tego reżimu. Po masowych aresztowaniach członków Bractwa Muzułmańskiego przez ludzi Sisiego, ich zwolennicy niejako odreagowywali na kościołach koptyjskich, które były palone - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Koptowie Egipt Paweł Lekki NATO Donald Trump

"Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy"

- Słowacka prezydencja pracuje nad wieloma bardzo konkretnymi sprawami. Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy. To przekonanie jednak nie blokuje nas przed krytykowaniem obecnego jej stanu, ale nie sądzę byśmy pomogli sobie i obywatelom, niszcząc zaufanie do Unii poprzez używanie słów mówiących o jej upadku - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Korcok, wiceszef słowackiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Więcej świata Słowacja grupa wyszehradzka Państwo Islamskie Wojna w Syrii