Polskie Radio
Section05

Aleksander Łukaszenka

Tylko u nas Białoruski opozycjonista: daję Łukaszence pół roku po upadku Putina

- Aleksandr Łukaszenka ma głęboko zakorzenioną niechęć do wolności i demokracji, bo jest człowiekiem Wschodu - dobrze dogaduje się z Putinem i jemu podobnymi dyktatorami, a wolnych ludzi uważa za niebezpiecznych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz. Rozmówca Macieja Jastrzębskiego mówił również o ciągnących się prześladowaniach opozycjonistów przez Mińsk, o współpracy i o postępującej integracji Białorusi z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Rosja Władimir Putin

Łukaszenka wprowadził nowe prawo. Zwerbuje do wojska także kryminalistów

Białoruski dyktator podpisał ustawę, zmieniającą zasady rekrutacji Białorusinów do zasadniczej i kontraktowej służby wojskowej. Zgodnie z nowym prawem do służby kontraktowej mogą być werbowane między innymi osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, a nawet kryminaliści, odbywający wyroki w koloniach karnych. Nowe zasady rekrutacji do białoruskiej armii przypominają proceder, zastosowany w Rosji wobec tamtejszych skazańców po rozpoczęciu przez ten kraj pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie

Co znaczy dla Białorusinów Dzień Woli? "Nasza walka trwa"

– Ponad 100 lat temu Białorusini powiedzieli całemu światu, że chcą mieć wolne państwo. Niestety, muszą wciąż o nie walczyć – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Paweł Łatuszka. – Następne święto wolności chcemy obchodzić w Mińsku – podkreślił Juraś Hubarewicz. Działacze i opozycjoniści mówili Polskiemu Radiu, jakie znaczenie dla Białorusi ma ich najważniejsze święto – Dzień Woli, Dzień Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin Ukraina wojna 2024 relacje polsko-białoruskie Białoruś Andrzej Poczobut Raport Białoruś

Apel noblistów do Łukaszenki. Chodzi o więźniów politycznych

27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tys. osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska nagroda Nobla Białoruś prawa człowieka więźniowie polityczni represje reżim

Spotkanie V4 ws. Ukrainy. "Osiągnięto minimum porozumienia"

- Grupa Wyszehradzka miała swoje momenty wpływania na politykę europejską, ale to się zahamowało. Pojawia się pytanie, na ile to da się odtworzyć. Wydaje mi się, że będą takie obszary, gdzie współpraca będzie możliwa, i takie jak Ukraina, gdzie będą artykułowane różnice - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Jasser, zastępca redaktora naczelnego Visegrad Insight. Dlaczego w Pradze osiągnięto minimum porozumienia?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Białoruś ŚWIAT Aleś Zarembiuk Europa