Polskie Radio
Section05

Aleksiej Nawalny

"Sprawiedliwości nie wolno upolityczniać". Reakcja świata na decyzję sądu ws. Nawalnego

"Nie akceptujemy tego wyroku - sprawiedliwości nie wolno upolityczniać" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, odnosząc się do decyzji moskiewskiego sądu ws. aresztowania Aleksieja Nawalnego. Swoje stanowiska przedstawili również m.in. szefowa KE, prezydent Francji czy brytyjski minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Komisja Europejska

NASZ WYWIAD Działacz: jeśli Kreml nie przejmie kontroli nad internetem, przegra. Nawalnego chce zabić, bo on demontuje ten system

- Dla Kremla propaganda w sieci to słabe ogniwo. Internet - mimo coraz większych represji - wciąż jest przestrzenią wolności. Kreml chce to zmienić. Stara się teraz za wszelką cenę rozwiązać problem braku kontroli nad cyberprzestrzenią, nad sieciami społecznościowymi - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mark Fejgin, rosyjski działacz, b. adwokat, broniący dawniej opozycjonistów i Ukraińców w Rosji. Podkreśla, że film Aleksieja Nawalnego o korupcji w kręgu Władimira Putina obejrzało 100 mln osób - w ich świadomości reżim funkcjonuje teraz jako ten, który okrada własny naród.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna wojsko Unia Europejska NASZ WYWIAD

Protesty w Rosji. Marek Budzisz: aktywizują się rejony do tej pory niezaangażowane politycznie

- Analitycy rosyjscy uważają, że mamy do czynienia z pewnym przełomem w relacji między Moskwą, Petersburgiem i szeroko rozumianą prowincją. Do tej pory te dwa główne ośrodki miejskie wiodły prym, jeżeli chodzi o protesty, i dotychczas ich proporcje wobec reszty Rosji wynosiły około 75% całej frekwencji. Teraz te proporcje się wyrównują. Około połowa uczestników pochodzi z reszty kraju - powiedział o protestach w Rosji Marek Budzisz, analityk polityki rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin protest zatrzymanie opozycja Moskwa demokracja demonstracje ŚWIAT Europa Petersburg Polskie Radio 24

"Władze boją się okazać strach". Prof. Legucka o protestach w Rosji w obronie Nawalnego

Prawie 5,6 tys. osób zatrzymanych po niedzielnych protestach w prawie stu rosyjskich miastach w obronie Aleksieja Nawalnego. W jego sprawie sąd będzie decydował 3 lutego i wtedy okaże się, czy Nawalny trafi do kolonii karnej na 3,5 roku w związku z odwieszeniem mu dawnego wyroku pod pretekstem naruszeń warunków zawieszenia. - Wyjście na ulicę to był akt wielkiej odwagi, bo można było trafić za kraty na kilka lat - mówi prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Rosja protest Michał Strzałkowski

Francja za porzuceniem Nord Streamu 2. To odpowiedź na aresztowania w Rosji

Francuskie władze wyraziły sprzeciw wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami. Wiceminister do spraw europejskich Clément Beaune stwierdził, że niemieckie władze powinny rozważyć wstrzymanie tej inwestycji w odpowiedzi na aresztowania opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz jego zwolenników przez rosyjskie władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Rosja Nord Stream 2

Dr Bryc: skala protestów w obronie Nawalnego jest bezprecedensowa

- Protesty w Rosji są spektakularne, ponieważ jeżeli ktoś oczekiwał tego, że na ulice różnych miast w Rosji wyjdą miliony protestujących, to do końca nie zna specyfiki rosyjskiej. Jestem pod wrażeniem tego, że w niektórych miastach liczebność protestujących była większa niż podczas demonstracji tydzień temu - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio ŚWIAT Agnieszka Bryc Piotr Wąż Rosja opozycja Kreml Europa Wschodnia Władimir Putin protest