Polskie Radio
Section05

Bałtyk

Prace na rzece Elbląg nie ustają. Wkrótce przetarg na pogłębienie toru, ale nie obejmie on samego portu

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura Port Morski w Elblągu Przekop Mierzei Wiślanej porty

Infrastruktura Naftoportu będzie serwisowana przez PERN. "To większe bezpieczeństwo technologiczne"

Służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu. Dzięki temu obie spółki zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski przeładunków ropy naftowej i paliw - podał PERN, do którego grupy kapitałowej należy Naftoport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa embargo transport infrastruktura porty Gdańsk bezpieczeństwo energetyczne

Ruszyła budowa trzech fregat typu Miecznik. Jak będą uzbrojone?

W Gdyni rozpoczął się pierwszy etap budowy nowoczesnej fregaty w programie Miecznik. Fregaty te mają być nowoczesnymi, wielozadaniowymi okrętami, które wejdą na wyposażenie 3. Flotylli Okrętów. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że jesteśmy świadkami kolejnego etapu wzmacniania polskiej marynarki wojennej. Jakie będą ich możliwości?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA broń marynarka wojenna Polska Grupa Zbrojeniowa stocznie

Bursztyn, czyli polskie złoto znad Bałtyku. Kiedy i gdzie go szukać?

Od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny i leczniczy. Amulety wyrabiano z niego już w paleolicie, a niezwykłym powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim. Dziś wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jubilerskim i w medycynie - bursztyn bałtycki, zwany także bałtyckim złotem. Czym jest? Jak powstał? Gdzie występuje i dlaczego wciąż jest tak popularny?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki bursztyn Morze Bałtyckie

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy