Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

"Człowiek z lodu", czyli różne skutki odmrażania [POSŁUCHAJ]

"Odmrażanie" jest od roku jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskursie publicznym. Czekamy właśnie na kolejne "odmrożenie", między innymi, życia teatralnego. Nam, przed rokiem – po 6 czerwca – przyszło do głowy porównanie z sytuacją w filmie "Seksmisja" i zaczęliśmy używać słowa "dehibernacja". Skojarzenie ze słynną komedią pomagało w procesie oswajania sytuacji, w jakiej znalazła się uwięziona od trzech miesięcy w sieci i próbująca się z niej wyzwolić kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Danuta Stenka

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Majewski Kuba Sadowski TEATR

W poszukiwaniu "Pasażera" [POSŁUCHAJ]

14 kwietnia minęła ósma rocznica premiery słuchowiska Darka Błaszczyka na "Scenie Teatralnej Trójki" pod tytułem "Pasażer Luter". Przypadek sprawił, że postanowiliśmy właśnie teraz powtórzyć to słuchowisko. Przypadkiem także, w ubiegłą niedzielę, przypomnieliśmy inną "muzyczną" realizację tego reżysera, czyli "Dzień, w którym umarł Prokofiew".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Dariusz Błaszczyk Anna Cieślak Łukasz Garlicki Marek Wiernik

Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Janusz Kukuła TEATR Jakub Sadowski

Utrwalona kruchość

"Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać... przytomnie i z odwagą". Oni to teatr i jego artyści, których "profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki". Tak o ludziach teatru, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, napisała w tradycyjnym Orędziu Helen Mirren – Oscarowa Królowa, brytyjska aktorka nie tylko filmowa, nade wszystko teatralna właśnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Piotr Majewski KULTURA TEATR

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Trójka KULTURA poezja Włodek Pawlik

"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

Na "Scenę Teatralną Trójki" powroóciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Danuta Stenka KULTURA TEATR Andrzej Mastalerz