Polskie Radio
Section05

Beata Płomecka

Prawo aborcyjne w Irlandii. "Kulminacja zmian"

– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Oskar Pietrewicz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Korea Północna Kim Dzong Un Donald Trump Marek Wałkuski Irlandia Włochy Unia Europejska Kościół katolicki

Będzie porozumienie między KE a Gazpromem? Komentarz eksperta

Dziś możliwe jest ogłoszenie ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem. Informowano o tym nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu, ale ostateczną decyzję o terminie upublicznienia ugody podejmie komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. O przewidywanej ugodzie KE z Gazpromem mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek z serwisu Energetyka24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska LNG Gazprom Niemcy Nord Stream 2 Rosja

Wiceszef KE przedstawił komisarzom stan rozmów z Polską

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował komisarzy o stanie rozmów z Polską w sprawie reform sądownictwa. O przebieg dyskusji został spytany komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. - Komisarze mówią jednym głosem, a pan Timmermans jasno się w tej kwestii wypowiedział - powiedział unijny komisarz.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Frans Timmermans Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT

Możliwość "wykupienia". Nowa propozycja UE ws. uchodźców

Jest nowa propozycja w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców, niekorzystna dla krajów, które nie zgadzają się na przymus. Z informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej wynika, że projekt reformy prawa azylowego przygotowała Bułgaria, kierująca w tym półroczu pracami Unii Europejskiej. Jest w nim możliwość "wykupienia się" z obowiązkowego podziału uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy ŚWIAT imigranci w Europie UE Unia Europejska

Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu

Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027. Wydatki unijne wyniosą łącznie niecałe 1,3 biliona euro. Komisarze wprowadzili jeszcze zmiany do ustaleń szefów gabinetów. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że Polska otrzyma o około 8 do 10 miliardów mniej niz w poprzedniej perspetywie. Cięcia budżetu dla Polski są zdecydowanie niższe niz pierwotnie informowano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT budżet ue nowy budżet UE

Negocjacje ws. budżetu UE. "Pozytywna informacja dla Polski"

Wbrew wcześniejszym informacjom najprawdopodobniej nie będzie bardzo dużych cięć dla Polski w unijnym budżecie po 2020 roku. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja Europejska nie zdecyduje się na znaczne zmniejszenie puli pieniędzy na spójność. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Makowskiego z "Do Rzeczy", Jacka Karnowskiego z "Sieci", Małgorzaty Bonikowskiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych i Romana Mańki z Fundacji FIBRE. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska budżet ue

Unijny budżet: sukces rządu w Brukseli. Komentarze polityków

Wbrew wcześniejszym informacjom nie będzie dużych cięć dla Polski w nowym unijnym budżecie. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja nie zdecyduje się na znaczne zmniejszenie puli pieniędzy dla krajów członkowskich. Redukcje ogółu środków przeznaczonych na fundusze spójności i polityki rolnej wyniosą około 5-10 procent. - Korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu - powiedział europoseł Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT budżet ue Komisja Europejska nowy budżet UE

Zaostrza się spór o budżet unijny. Polska ucierpi?

Wciąż nie ma konkretnych liczb w przygotowywanym na środę projekcie unijnego budżetu, ale wzmocnione zostały zapisy o powiązaniu funduszy z praworządnością. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że do projektu wpisano gwarancje dla beneficjentów tych funduszy. Chodzi o to, by nie stracili oni dofinansowania w związku z zarzutami pod adresem rządzących.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT budżet ue fundusze unijne

Grupa europosłów apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Pod listem do unijnych rządów, przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej oraz szefowej unijnej dyplomacji podpisało się 45 deputowanych, w tym dziesięcioro Polaków. Jedną z inicjatorek listu była Anna Fotyga z PiS, a podpisy pod nim złożyli także z Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko, Jadwiga Wiśniewska, Beata Gosiewska, Ryszard Czarnecki i Kosma Złotowski, z Platformy Obywatelskiej Michał Boni, Dariusz Rosati i Tadeusz Zwiefka oraz niezrzeszony Kazimierz Michał Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej