Polskie Radio
Section05

Bliski Wschód

Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

- To jest pewnego rodzaju kontynuacja różnych napięć trwających w sumie od jesieni minionego roku, kiedy Muktada as-Sadr, jeden z większych liderów szyickich, wygrał wybory, jednak nie ma żadnego rozwiązania konsensusowego w sprawie zawiązania rządu i sprawowania władzy - przyznał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bliskowschodnich Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Irak Bagdad zamieszki polityka kryzys

Irak: zamieszki w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar i rannych

W wyniku zamieszek w stolicy Iraku Bagdadzie zginęło 15 osób, a około 350 zostało rannych - wynika z najnowszych danych. Niektórzy zostali postrzeleni, a inni ucierpieli na skutek użycia gazu łzawiącego. Do starć doszło w tak zwanej Zielonej Strefie, w której znajdują się budynki rządowe i ambasady. Ofiary to zwolennicy szyickiego radykalnego islamskiego przywódcy Muktady as-Sadra, którzy podczas próby wdarcia się do budynków parlamentu starli się z członkami proirańskiego ugrupowania. Doszło do wymiany ognia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Irak Iran Bagdad zamieszki

Anna Dudzińska: architektura Dubaju, choć spektakularna, mnie nie zachwyca

- To takie miejsce na Ziemi, od którego uciekamy jako intelektualiści, a w którym powinniśmy się bardzo mocno przeglądać. Uważam, że Dubaj nie jest miastem przyszłości, tylko teraźniejszości; tych splątanych różnych narodowości. To miasto traktowane jako przedsiębiorstwo, co jest w wielu swoich aspektach troszeczkę przerażające, a jednocześnie bardzo czytelne - mówiła w Dwójce Anna Dudzińska, autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".
Zobacz więcej na temat:  Dubaj literatura Anna Dudzińska Dwójka Jakub Kukla

Mija rok od powrotu talibów do władzy. Prof. Pstrusińska o tym, jak wygląda życie w Afganistanie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli do Kabulu, gdzie - wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych - przejęli kontrolę nad krajem. Orientalistka prof. Jadwiga Pstrusińska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak rok po powrocie talibów do władzy wygląda Afganistan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Afganistan talibowie

Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia

- Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane. Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku, spowodował ogromne zniszczenia. To bardzo istotne z tego względu, że miejscowy port odpowiada za dostawy zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Liban Bejrut Caritas Polska Kościół pomoc Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski

Rosja sięga po rezerwowy sprzęt? Bloomberg pisze o transporcie broni z Syrii

Rosyjski statek handlowy Sparta II odbył w lipcu rejs z Syrii do Rosji, a na jego pokładzie prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie - informuje Bloomberg, powołując się na doniesienia agencji wywiadowczych i zdjęcia satelitarne. Agencja dodaje, że statek został wpisany na listę sankcyjną USA, mimo to bez problemów przeszedł przez tureckie cieśniny. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Syria wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa

Strefa Gazy. Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem

44 osoby zginęły w najnowszej odsłonie konfliktu w Strefie Gazy. Od piątku Izrael przeprowadza naloty na cele związane z radykalną grupą Islamski Dżihad. Islamiści odpowiadali rakietami, wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Od niedzielnego wieczoru obowiązuje zawieszenie broni. Na razie jest ono przestrzegane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Wojciech Cegielski Izrael Palestyna