Polskie Radio
Section05

Bliski Wschód

Strefa Gazy: rośnie liczba zabitych w izraelskich nalotach

Rośnie liczba ofiar izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory zginęły 29 osoby, w tym sześcioro dzieci. 253 osoby są ranne. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu - przekazał korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Palestyna Izrael Strefa Gazy Hamas konflikty międzynarodowe dżihad Wojciech Cegielski

Rośnie liczba ofiar bombardowań w Strefie Gazy. Sprawą ma zająć się ONZ

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory w nalotach na Strefę Gazy zginęły 24 osoby, w tym kobiety i sześcioro dzieci. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu. Eskalacja w Strefie Gazy ma być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna Strefa Gazy ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ

Konflikt w Strefie Gazy. Islamski Dżihad wystrzelił rakiety w stronę Izraela. "Żelazna Kopuła" w akcji

Izrael zaatakował Strefę Gazy. Operacja została zarządzona po kilku dniach wzmożonego napięcia między Izraelem a Palestyńczykami. Palestyński Islamski Dżihad poinformował, że w odwecie wystrzelił ponad 100 rakiet w kierunku izraelskich miast, włącznie z Tel Awiwem. Według strony izraelskiej pocisków było 80. - Zaledwie 46 dotarło do Izraela, a 33 spośród nich zostały przechwycone przez system obrony powietrznej "Żelazna Kopuła" - przekazały izraelskie siły zbrojne (IDF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Strefa Gazy Palestyna

"Eksplozja w Libanie to wciąż otwarta rana". Apel o pomoc dla Kraju Cedrów

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło zaapelował o wsparcie Libanu, który zmaga się z kryzysem humanitarnym. Pogłębiła go eksplozja w porcie w Bejrucie, do której doszło równo dwa lata temu. - To wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie - powiedział ks. Cisło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Liban Kościół chrześcijaństwo Azja

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz energetyka Morze Śródziemne

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA koty kot zwierzęta zwierzęta domowe Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo

Kara Pekinu dla Moskwy za inwazję na Ukrainę? Chiny już nie inwestują w rosyjskie szlaki transportowe na Zachód

Wartość nowych chińskich inwestycji w Rosji w ramach strategicznej "Inicjatywy Pasa i Szlaku" (BRI) spadła do zera w pierwszej połowie 2022 roku. Świadczy to o niechęci Chin do ponoszenia kosztów sankcji nałożonych na Kreml w odpowiedzi na agresję na Ukrainę - twierdzi "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Chiny Rosja eksport transport

Turcja wobec wojny na Ukrainie. Repetowicz: postawę Ankary trudno zrozumieć

- Turcja chciałaby balansować i grać kartą ukraińską, licytować nią w relacjach z NATO i Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. - Taką postawę trudno zrozumieć, zwłaszcza, że pewne ustalenia na temat Rosji były podjęte w Madrycie, a tu nagle Erdogan spotyka się z Putinem i ściska jego rękę, co jest, delikatnie mówiąc, dziwne - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rafał Dudkiewicz Turcja Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wschodnia

Wojna na Ukrainie wzmaga tendencje islamistyczne? Rakowski: pojawia się kolejne widmo

- Widmo głodu powoduje to, co najgorsze na Bliskim Wschodzie: chaos, destabilizację, możliwości kontrrewolucyjne, rewolucyjne i islamistyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Rakowski. - Nad Bliskim Wschodem, który po kilku latach jest spokojny po wygaszeniu ostatniej fali ISIS, pojawia się kolejne widmo, które może być spowodowane przez Rosję i jest bardzo niebezpieczne - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Afryka Europa Europa Wschodnia ŚWIAT

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Turcja Iran Syria

PR24 Echa wizyty Putina na Bliskim Wschodzie. Rakowski: diabeł tkwi w szczegółach

- Propagandowo spotkanie Władimira Putina na Bliskim Wschodzie to sukces. Natomiast, jeśli chodzi o realia, to diabeł tkwi w szczegółach - nie wiadomo, czy Iran będzie zainteresowany współpracą z Rosją w kwestiach energetycznych. No i pozostaje pytanie, skąd Putin weźmie 40 mln dolarów na irański przemysł wydobywczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Władimir Putin Iran

Podsumowanie obecności Bidena na Bliskim Wschodzie. Prof. Boćkowski: sukcesem jest już sama wizyta

- Same surowce energetyczne nie były głównym celem tej wizyty, bo pod tym względem zyski Stanów Zjednoczonych są niewielkie. Zyskiem jest to, że doszło do takiego spotkania i że administracja Joe Bidena zdecydowała się zjawić na Bliskim Wschodzie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, (politolog, Uniwersytet w Białymstoku).     
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA Joe Biden dyplomacja polityka zagraniczna USA